W sobotę Sztokholm zainaugurował doroczny Tydzień Noblowski wieloma iluminacjami w mieście również w hołdzie polskiej chemiczce i dwukrotnej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie na moście Västerbron.
Zielona instalacja świetlna pamięci Skłodowskiej-Curie, która wraz z mężem Pierre’em Curie odkryła radioaktywność na początku XX wieku, jest jedną z 21 iluminacji w mieście upamiętniających wcześniejszych noblistów.
Autorką iluminacji na moście jest Emma Hjortenklev Wassberg, która powiedziała, że wybrała polską uczoną, ponieważ była pierwszą kobietą noblistką i dlatego dobrze nadaje się do uczczenia przypadającej w tym roku setnej rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych w Szwecji.
Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą uhonorowaną Nagrodą Nobla, otrzymała ją dwukrotnie w 1903 roku za odkrycie radioaktywności, a następnie w 1911 roku za wyodrębnienie pierwiastków promieniotwórczych radu i polonu.
Tydzień Noblowski to tydzień, w którym Nagrody Nobla są wręczane ich laureatom. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią tegoroczni laureaci nie przyjadą osobiście do Sztokholmu, aby odebrać nagrody.
Iluminacja będzie widoczna na moście Västerbron do 12 grudnia.