fbpx

Morderca ze szwedzkiej Ikei skazany na dożywocie

Uchodźca z Erytrei oskarżony o zabójstwo w Ikei kobiety z synem, został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Lokalne gazety donoszą, że Abraham Ukbagabir, 36 latek, był spokojny podczas piątkowego ogłaszania wyroku skazującego w sądzie okręgowym w Västmanland.

W Szwecji zazwyczaj osoby skazane na dożywocie, mają wyroki w późniejszym czasie złagodzone. Jednak w tym przypadku po odbyciu kary nastąpi wydalenie skazanego ze Szwecji.

Matka w wieku 55 lat i jej 27 letni syn zginęli w ataku centrum handlowym Ikei w Västerås 10 sierpnia. Ukbagabir przyznał się do zaatakowania ich nożem ze sklepowej ekspozycji, jednak powiedział, że nie miał zamiaru ich zabijać.
W procesie, który rozpoczął się na początku tego tygodnia, ujawniono, że Erytrejczyk miał zostać wydalony ze Szwecji 27 lipca, a tuż przed atakiem, urzędnicy ponownie poinformowali go o tym, że będzie usunięty z kraju.
Powiedział on w sądzie, że stracił panowanie nad sobą, gdy uświadomił sobie, że zostanie wyrzucony ze Szwecji siłą.

“Uważałem Szwecję za swój kraj. Kiedy uświadomiłem sobie, że zostanę wydalony starałem się bronić.”

Aresztowano mężczyznę, który w Ikei zaatakował nożem 3 osoby

Policja nie ujawnia motywów zabójstwa w IKEA

Zdarzenie w Ikei wywołało duże niepokoje w Szwecji, wysłano nawet dodatkowe siły policyjne do ochrony ośrodka dla uchodźców w regionie Västmanland, gdyż obawiano się ataków odwetowych na osoby pochodzące z Erytrei.

Rodzina ofiar ze Skellefteå w północnej Szwecji, nie wypowiedziała się ani razu publicznie, jednak w oświadczeniu prasowym opublikowanym przed procesem, oświadczyła, że nie chciałaby, aby śmierć ich bliskich stała się “bronią” używana w dyskusjach o imigrantach.

“Straciliśmy naszą ukochaną córkę i matkę oraz ukochanego syna i brata. Znaleźli się oni w złym miejsce w złą godzinę. Ten straszny incydent został w mediach użyty, jako broń, my się od tego dystansujemy. Nie chcemy, aby używano tego w dyskusji o imigracji i uchodźcach.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Morderca ze szwedzkiej Ikei skazany na dożywocie

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...