Mocne słowa dziennikarki: „bezpieczeństwo narodowe Szwecji jest poważnie zagrożone”.

W lutym 2017 roku Donald Trump cieszył się prezydenturą dopiero drugi miesiąc. Podczas jednego z publicznych przemówień z ust 45. prezydenta USA padły mocne słowa na temat Szwecji. Brzmiały mniej więcej tak:

„(…) Sami widzicie, co dzieje się teraz w Niemczech, a wczoraj usłyszeliście o wydarzeniach ze Szwecji. Szwecji, gdzie imigrantów przyjmuje się na potężną skalę. Szwecji, która mierzy się z problemami, jakie nigdy wcześniej nikomu się nie przyśniły.”

Wypowiedź Trumpa w najlepszym wypadku była wyrazem ignorancji, a w najgorszym – próbą manipulacji. W przededniu spotkania z prasą w Szwecji nie wydarzyło się nic istotnego, a już na pewno nie doszło do sytuacji, która odbiłaby się głośnym echem w Ameryce. Zgodnie z doniesieniami Trump obejrzał tego feralnego wieczoru program w „Fox News”, gdzie uwaga została poświęcona problemom społecznym Szwedów w kontekście masowych migracji.

To temat realny i istotny, choć słowa Donalda Trumpa uznano za przesadzone.

Wypowiedź prezydenta szybko została wyszydzona – i to nie tylko dlatego, że oparto ją na wyrwanym z kontekstu fragmencie programu telewizyjnego. Wiele osób zwróciło uwagę na zestawienia, które stale umieszczają Szwecję wysoko wśród „najszczęśliwszych” państw świata. W oczach przeciętnego Amerykanina kraj ten może uchodzić za mekkę progresywności i liberalizmu.

Europejczycy mają podzielone zdania: dla jednych Szwecja to kraj mlekiem i miodem płynący, dla innych miejsce coraz bardziej niebezpieczne. Paulina Neuding znajduje się w tej drugiej grupie. To dzielna dziennikarka o żydowskich korzeniach, która stale obnaża prawdę na temat życia w Szwecji oraz incydentów z udziałem środowisk imigranckich. Kobieta często pisze między innymi o eksplozjach czy pladze ataków granatami, którym media mainstreamowe nie poświęcają znacznej uwagi.

Coraz częściej zauważyć można tendencje do bagatelizowania wybuchów w takich miastach, jak Malmö, choć przeciętnych Szwedów niepokoją podobne zdarzenia. Nie wszystkie eksplozje są planowane – niektóre to wypadki – ale wiele z nich może być wynikiem działania umyślnego.

W poście na Twitterze Neuding zwróciła uwagę, że w ciągu zaledwie 24 godzin w Malmö doszło do trzech potężnych eksplozji. Jedno z tych zdarzeń nie mogło być nieszczęśliwym wypadkiem: uderzenie było tak silne, że zdewastowane zostały dwa budynki mieszkalne, stojące obok siebie. Nieoficjalne doniesienia mówią o wojnie gangów, dowodzonych przez cudzoziemców. W wyniku porachunków cierpią niewinni ludzie, a Neuding mówi wprost:

„Przyszedł czas, by Szwecja przyznała, że bezpieczeństwo narodowe jest poważnie zagrożone.”

Media niechętnie wspominają o incydentach takich, jak te w Malmö. Być może nie chcą mówić o problemie wprost, bo wtedy przyznałyby rację ugrupowaniom politycznym, które kłopoty zwęszyły już dawno temu. Debata nad tym, czy polityka imigrancka w Szwecji zmierza w dobrym kierunku, trwa w najlepsze.

Strona główna Wiadomości Szwecja Mocne słowa dziennikarki: „bezpieczeństwo narodowe Szwecji jest poważnie zagrożone”.

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...