Mężczyzna, który obrzezał pacjentów lutownicą, nie trafi do więzienia

Mężczyzna przebywający w Szwecji, z pochodzenia Syryjczyk, pracował jako samozwańczy chirurg. Po zaledwie siedmiu miesiącach treningu lekarskiego dokonywał obrzezania – przy użyciu lutownicy. Sveriges Television informuje, że pseudolekarz otrzymał od sądu wyrok w zawieszeniu.

Około 30-letni Syryjczyk pracował w miejscowościach Söderhamn i Gävle. Choć nie jest licencjonowanym lekarzem, dokonywał zabiegów chirurgicznych. Zgłaszali się do niego rodzice chłopców, którzy mieli być obrzezani. Imigrant wykonywał operację przy pomocy elektronarzędzia – lutownicy. Nielegalne zabiegi odbywały się w warunkach domowych, kosztowały średnio 2000 koron (885 PLN).

Mężczyzna upierał się, że pozyskał wykształcenie medyczne w Syrii i może pracować jako chirurg. Jednak prawdziwi lekarze, do których trafiali potem obolali chłopcy, przecierają oczy ze zdumienia. Kilka ofiar pseudochirurga tak bardzo cierpiało po operacji, że chodzenie było w ich przypadku praktycznie niemożliwe.

Rodzice chłopców poznali Syryjczyka za sprawą pracownika przedszkola „Bilaal”. Członek zarządu wcześniej związany był z ruchem ekstremistów. Szwedzka służba bezpieczeństwa Säpo podaje, że osoba ta należała do skrajnie radykalnej grupy działającej w hrabstwie Gästrikland. Ugrupowanie miało wstęp do przedszkola.

30-latek sfałszował prawo do wykonywania zawodu chirurga i został skazany za „napaść na małoletnich pacjentów” oraz uszkodzenie ciała. Otrzymał karę w zawieszeniu, ma też odpracować 180 godzin prac społecznych. Ponadto zapłaci 55 tys. koron odszkodowania (to około 24,3 tys. złotych).

Jednocześnie Syryjczyka oczyszczono z zarzutów o wyrządzenie krzywdy i uszkodzenie ciała pięciokrotnie. Wyrokiem sądu w przypadkach niektórych chłopców nie zdołano dowieść, że krzywdę wyrządził im właśnie pseudochirurg podczas operacji.

Prokurator domagał się, by winny trafił do więzienia na okres dwóch lat.

Od 2001 roku w Szwecji dozwolone jest operowanie napletka nieletnich chłopców bez konieczności lub uwarunkowań medycznych.

Strona główna Wiadomości Szwecja Mężczyzna, który obrzezał pacjentów lutownicą, nie trafi do więzienia

Warto przeczytać

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...