Władze Malmö domagają się od Danii rekompensaty, która miałaby wynosić około 1 miliard koron (~408 mln PLN).
Ta niebagatelna suma to, w założeniu lokalnej burmistrz, „zwrot utraconych dochodów podatkowych”. Problem tyczy się tych mieszkańców Malmö, którzy dojeżdżają do pracy przez most nad Sundem (łączący miasto z Kopenhagą).
Przewodnicząca rady Malmö, Katrin Stjernfeldt Jammeh, wysłała list do minister finansów Magdaleny Andersson. Kobieta wierzy, że wspomniane fundusze powinny trafić do rąk wszystkich tych, którzy podróżują między Szwecją a Danią.
„Dochód podatkowy, który generują mieszkańcy Malmö, powinien być we władaniu naszej gminy macierzystej”, stwierdziła Stjernfeldt Jammeh. „Chcemy, by jasnym stało się, że to nasze pieniądze.”
Zgodnie z umową podatkową, która została zawarta z Danią w 2003 roku, 8 tys. mieszkańców Malmö i 7 tys. osób zamieszkałych w innych gminach Skanii płaci podatek od swoich dochodów w Danii. Są to ludzie, którzy do pracy dojeżdżają pokonując most nad Sundem.
Dania zwraca Szwecji utracone fundusze, ale są one wypłacane rządowi centralnemu, a nie gminom, z których pochodzą pracownicy.
W następnej kolejności przychody te trafiają do tzw. „systemu wyrównywania samorządu lokalnego”. Szwedzi korzystają z niego, by zniwelować wszelkie kłopotliwe różnice w dochodach.
Według Stjernfeldt Jammeh system ten jest przekłamany, a finalnie większość mieszkańców Malmö i tak „pracuje dla Danii”, a nawet tam mieszka.
W oficjalnych statystykach rządowych osoby, które pracują na co dzień w Danii, są traktowane jako bezrobotne. Stopa zatrudnienia w Malmö jest tak naprawdę o dwa procent wyższa niż się wydaje.
Teoretycznie Malmö jest w dużej mierze zależne od płatności transferowych, które napływają z innych gmin. Po części również są to tylko pozory.
„Żyjemy w czasach, w których fałszywe informacje stale wyłaniają się znikąd. Ważne jest, aby państwo zajmowało się zarówno dystrybucją między gminami i regionami obu państw, jak również odszkodowaniami między Szwecją i Danią. Chciałabym, żeby robiło to w sposób przejrzysty i prawidłowy”, powiedziała Stjernfeldt Jammeh w oficjalnym oświadczeniu.
Dodaj swoją firmę do katalogu firm