fbpx

Lund: 55 podpaleń od początku roku

Lund – miasto położone na południowym zachodzie Szwecji, około 20 km na północny wschód od Malmö. Od początku roku w tej średniej wielkości miejscowości doszło już do pięćdziesięciu pięciu podpaleń. Ogień zajmował już m.in. samochody, budynki osiedlowe i szkoły.

W ciągu minionych miesięcy podpalone zostały trzy tutejsze placówki oświatowe. Ostatni tego typu incydent wydarzył się we wtorek, 30 czerwca. W nocy podłożono ogień pod szkołę podstawową Mårtenskolan. Akcja ratownicza strażaków trwała do 05:00 nad ranem. Uszkodzona została fasada budynku.

W maju celem podpalacza zostało przedszkole: płomienie całkowicie spaliły wtedy budynek. Parę tygodni później, w czerwcu, podpalona została kolejna placówka edukacyjna w Lund. Służby straży pożarnej zareagowały na tyle szybko, że obyło się bez większych szkód. Sprawę nagłośnił szwedzki dziennik „Expressen”.

Ewa-Gun Westford, rzeczniczka prasowa policji Lund, zapewnia, że lokalni funkcjonariusze „badają serię podpaleń”, nie wykluczając, że sprawy mogą być ze sobą powiązane.

„Każdy z pożarów oceniamy indywidualnie, podobnie jak w przypadku innych przestępstw. Oczywistym pozostaje fakt, że w mieście dochodzi od dłuższego czasu do wielu podpaleń. Staramy się znaleźć ewentualne powiązania między kolejnymi przypadkami”, powiedziała Westford.

Dotychczas nie udało się ustalić tożsamości żadnego ze sprawców. W lutym w mieście Gävle zatrzymano nastolatka, który w ciągu jednej tylko nocy podpalił 21 samochodów. Chłopak spotkał się z wyjątkowo łagodnym wymiarem kary, został bowiem oddany pod kuratelę.

Do podpaleń samochodów dochodzi najczęściej w tych dzielnicach, które uchodzą za „wrażliwe” i problematyczne (szw. utsatt). Często są to po prostu strefy „no-go”. Najwięcej tego typu incydentów naliczono w Göteborgu w 2018 roku. Jednego dnia spłonęło wtedy 100 pojazdów.

Strona główna Wiadomości Szwecja Lund: 55 podpaleń od początku roku

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...