fbpx

Liczba wniosków o azyl składanych w Szwecji jest najniższa od 8 lat

Według danych

Według danych Agencji ds. Migracji liczba podań o azyl złożonych w 2017 roku była najniższa od 8 lat. Agencja nadrobiła także zaległości w wydawaniu decyzji.

Według danych Agencji ds. Migracji łącznie w 2017 roku w Szwecji wniosek o azyl złożyło 25,666 osób, co jest najniższym wynikiem od 2009 roku.

Oznacza to spadek o ponad 3,000 osób w porównaniu z rokiem 2016 i zaledwie jedną siódmą liczby z rekordowego 2015 roku, kiedy podania złożyło 163,000 osób.Większość osób składających podanie, które w zeszłym roku przybyły do Szwecji, pochodzi z Syrii, Iraku oraz Erytrei. Liczba nieletnich bez opieki także spadła do 1,336 osób.

Dane ze Szwecji pokazują spadek liczby przybywających imigrantów występujący w całej Europie. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji do wszystkich państw europejskich w 2017 roku przybyło łącznie 183,000 osób. To jest połowa liczby z zeszłego roku i jednocześnie najmniej od 4 lat.

Od czasów największego nasilenia przyjazdów w 2015 roku agencja wydała 200,000 decyzji. W 2017 wykonała ona zaplanowaną liczbę podjętych decyzji pomimo redukcji ilości pracowników. Z wydanych w zeszłym roku decyzji 56 procent było pozytywnych.

Znaczna większość

Znaczna większość pracy agencji stanowiło rozpatrywanie wniosków złożonych we wcześniejszych latach przez nieletnich bez opieki. W 2017 roku agencja zaplanowała rozpatrzenie 17,000 takich podań, udało się jednak wydać decyzję aż w 18,000 takich spraw.

Decyzje w takich przypadkach opóźniały się między innymi z powodu wątpliwości co do podawanego przez nieletnich wieku oraz wprowadzenia testów medycznych mających ten wiek ustalić.„Osiągnęliśmy to dzięki ogromnemu wysiłkowi naszych pracowników. Przykro nam, że tyle osób musiało długo czekać na rozpatrzenie, ale ten zły trend został już przełamany,” zapisał w oświadczeniu dyrektor generalny agencji Mikael Ribbenvik.

Na rozpatrzenie czeka jeszcze około 2,600 podań nieletnich bez opieki. W zdecydowanej większości tych spraw agencja czeka na wyniki testów medycznych lub na uzupełnienie innych dokumentów.   

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Liczba wniosków o azyl składanych w Szwecji jest najniższa od 8 lat

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Według nowego szwedzkiego badania każdy zarażony na COVID-19 wytwarza przeciwciała

Wszystkie osoby zakażone koronawirusem, które wzięły udział w nowym szwedzkim badaniu, wytworzyły przeciwciała. Jednak w przypadku pacjentów z łagodnymi objawami wymagane były szczegółowe...

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.