fbpx

Kryzys w szwedzkich szpitalach: kończą się zapasy produktów medycznych.

Dyrektorzy szwedzkich szpitali narzekają na niedobory produktów. Zapasy kończą się w przychodniach w kilku miastach kraju, a to powoduje, że lekarze grają na zwłokę. Przeniesiono terminy kilku mniej „wymagających” zabiegów, większość ma zostać wznowiona wkrótce.

Problem dotyczy szpitali w Uppsali, Dalarnie i Västmanland. Szpital Uniwersytecki w Uppsali anulował zabiegi jako pierwszy – miało to miejsce 16 października. Jak dotąd trzeba było przełożyć około 150 operacji. W regionie Dalarna przełożono 42 zabiegi.

Jakie są powody kryzysu?

Problemy zaczęły się na początku miesiąca, gdy szpitale w Uppsali, Örebro, Dalarnie, Västmanland i Sörmland zmieniły dostawców swoich produktów medycznych. Umowa wymagała od nowego dostawcy – firmy o nazwie Apotekstjänst – dostarczenia zapasów o wartości 50 milionów koron w ciągu 12 miesięcy. Niezbędne produkty nie zostały jednak przywiezione do szpitali na czas.

W Örebro i Sörmland szpitale opanował chaos. Pracownicy nie są w stanie przeprowadzić niektórych zabiegów, bo nie mają do tego sprzętu.

Dlaczego przez braki w produktach przekładane są zabiegi?

Brakuje środków dezynfekujących, rękawic medycznych, cewników i innych środków, które są podstawą do przeprowadzenia operacji. Niektóre szpitale nie są w stanie zapewnić opieki pacjentom, którzy trafiają do przychodni nagle, „z zaskoczenia”, choć w większości ośrodków jest to możliwe.

Gorzej jest z opieką hospitalizacyjną, a zabiegi i operacje są albo anulowane, albo przenoszone na inny termin. Szpitale traktują priorytetowo te osoby, które są najciężej chore.

Jakie kroki podjęto w celu rozwiązania problemu?

W poniedziałek reprezentanci firmy Apotekstjänst spotkali się z Komitetem ds. Łańcucha Dostaw oraz pięcioma politykami z każdego regionu, gdzie doszło do kryzysu. Już wkrótce szpitale będą korzystały z usług innych dostawców.

Czy zostały wyciągnięte jakieś konsekwencje?

Dyrektor generalny firmy Apotekstjänst zrezygnował ze swojego stanowiska w poniedziałek. Szpitale objęte kryzysem oświadczyły jednak, że nie planują rozwiązania umowy z Apotekstjänst.

Centrum zarządzania kryzysowego MSB zarzuciło szpitalom, że nie były w stanie w szybki sposób poradzić sobie z problemem i kończącymi się zapasami. Lena Hallengren, minister ds. społecznych, uważa, że sytuacja jest „niepokojąca”, bo wszystkie regiony, gdzie znajdowały się szpitale, miały być wspierane przez rząd.

Strona główna Wiadomości Szwecja Kryzys w szwedzkich szpitalach: kończą się zapasy produktów medycznych.

Warto przeczytać

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.