Król Szwecji krytykuje władze. “Ponieśliśmy porażkę”

Król Karol XVI Gustaw powiedział, że Szwecja „zawiodła” swoich starszych obywateli, „poniosła porażkę” w kwestii ochrony mieszkańców domów seniora.

„Myślę, że ponieśliśmy porażkę. Tak wiele osób starszych zmarło z powodu koronawirusa – to okropne wieści. Wszyscy cierpimy z tego powodu”, powiedział Król Szwecji.

We wtorek niezależna komisja rządowa przeanalizowała sposób postępowania w Szwecji w związku z pandemią. Ustalono, że w toku pandemii zaniedbano domy opieki społecznej dla osób w podeszłym wieku, których pracownicy nie zostali odpowiednio przeszkoleni, by radzić sobie na wypadek epidemii.

Szwedzki rząd nie wprowadził ogólnego nakazu noszenia masek ochronnych, a obywatelom wydaje jedynie zalecenia – stawiając na współpracę, a nie sankcje. Dopiero 24 listopada wszedł tu zakaz zgromadzeń publicznych w gronie więcej niż ośmiu osób. Na koronawirusa w całym kraju zmarło dotąd ponad 7908 chorych.

„W czasach takich, jak te, myślimy o ludziach, którzy nie zdążyli pożegnać się ze swymi krewnymi, zanim ci odeszli na zawsze. To musi być naprawdę ciężkie, traumatyczne przeżycie, kiedy nie możesz prawidłowo pożegnać się z bliską osobą”, powiedział król Karol XVI Gustaw w swoim przedświątecznym przemówieniu. Nagranie zostanie wyemitowane przez Sveriges Television 21 grudnia.

Król Szwecji przyznał, że mieszkańcy jego kraju dużo od początku pandemii wycierpieli. Jego syn, książę Karol Filip Bernadotte (piąty w kolejce do tronu), sam zachorował z powodu koronawirusa, choć infekcję przechodzi z lekkimi tylko objawami. U żony, Zofii Hellqvist, też wykryto COVID-19. Cała rodzina, wraz z dziećmi, poddała się kwarantannie.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona przez niego Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza znów stracili poparcie obywateli. Może...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...