Kościół Katolicki w Norwegii ma zapłacić za zawyżanie liczby wiernych

Kościół Katolicki został wezwany do zwrotu milionów koron państwu norweskiemu po tym jak powstały podejrzenia o zawyżanie liczby wiernych w celu uzyskania wyższych dotacji państwowych.

Katolicki biskup Oslo, Bernt Eidsvig jest podejrzany z zdefraudowanie 50 milionów koron(~23,6 mln zł). Kościół odrzuca te oskarżenia i domaga wstrzymania się z odbieraniem pieniędzy. Departament Kultury, który przyznaje dotacje, chce jednak natychmiastowego ich zwrotu.

„Wciąganie ludzi na listę członków bez uprzedniego kontaktu z nimi i zapytania o zgodę oraz umieszczanie ich na liście która decyduje o dotacjach państwowych – to nie jest w porządku,” powiedział Bård Folke Fredriksen, sekretarz w Departamencie Kultury.

Pierwszy raz w historii większość Norwegów nie wierzy w Boga

Diecezja w Oslo oświadczyła, że planuje pozwanie rządu w tej sprawie i wezwała władze do odroczenia żądania zwrotu pieniędzy do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

„Jeszcze nie zadecydowaliśmy jak zareagujemy na tę decyzję,” powiedziała Lisa Wade przedstawicielka diecezji.

Liczba katolików w Norwegii w ciągu ostatniej dekady zwiększyła się trzykrotnie, głównie dzięki imigrantom z katolickich krajów. W 2014 roku było tam zarejestrowanych 140,109 katolików a w 2006 roku było to zaledwie 46,440.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja. WSZYSTKIE restauracje i kawiarnie do zamknięcia

Od poniedziałku wszystkie restauracje i kawiarnie w Szwecji będą musiały zostać zamknięte o godzinie 20.30 zgodnie z zasadami, które...

Do Szwecji napływa coraz więcej prostytutek

W czasie pandemii Szwecja była jednym z niewielu krajów Europy, które nie wprowadziły narodowego lockdownu. Z powodu otwartych granic...

Szwecja i Dania chcą, by Facebook płacił za wysokiej jakości treści informacyjne

Szwecja i Dania planują wprowadzić nową ustawę dotyczącą publikowania treści w social mediach. Ustawa miałaby na celu przyznanie koncernom...

Musisz przeczytać

Szwecja. WSZYSTKIE restauracje i kawiarnie do zamknięcia

Od poniedziałku wszystkie restauracje i kawiarnie w Szwecji będą...

Do Szwecji napływa coraz więcej prostytutek

W czasie pandemii Szwecja była jednym z niewielu krajów...