Koronawirus w Szwecji – Raport: 66 ofiar śmiertelnych

O godzinie 14:00 26 marca poinformowano, że liczba osób zarażonych COVID-19 wynosi 2806. Wszyscy Szwedzi przejawiający nawet łagodne symptomy chorobowe (kaszel, ból gardła) zobligowani są do pozostania w domu. Zaleca się, by obywatele nie wychodzili na zewnątrz bez potrzeby, by pracowali zdalnie i nie składali wizyt osobom starszym. Szczególnie narażona na infekcję jest właśnie grupa wiekowa 70+.

W lokalach gastronomicznych działa jedynie obsługa stołowa – nie można podchodzić do lady ani siadać przy barze.

Prawdopodobnie nie zostaną wprowadzone żadne „wyjątkowe przepisy” w przypadku osób posiadających zezwolenie na pracę w Szwecji, ale stojących w obliczu utraty zatrudnienia i źródła dochodu. Takie informacje przekazuje rzecznik ministerstwa sprawiedliwości. Na oficjalnej stronie Szwedzkiej Agencji Migracyjnej pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane w tym obszarze pytania.

Istnieją powody do obaw, że krzywa zachorowań na COVID-19 zacznie w Szwecji piąć się w górę – i to gwałtownie. Dane potwierdza Anders Tegnell, państwowy epidemiolog, który przekazał też mediom, że w Szwecji zmarło dotąd 66 osób zainfekowanych koronawirusem.

Łącznie 2806 osób przeszło testy na obecność koronawirusa i uzyskało wynik pozytywny. Obszarem najciężej dotkniętym przez COVID-19 jest aglomeracja sztokholmska. Odnotowano tu 1216 potwierdzonych przypadków i 42 zgony. Najczęściej umierają osoby po 70. roku życia.

Od wybuchu epidemii łącznie 178 pacjentów było leczonych lub jest leczonych w Szwecji na oddziałach intensywnej terapii. Niektóre z tych osób nadal znajdują się pod opieką lekarzy, a inne wyzdrowiały. Jeszcze inne zmarły.

Tegnell podkreśla, że przedstawione na ostatniej konferencji liczby są tylko „obrazem chwili”, przejściową statystyką. Mogły zmienić się nawet w trakcie posiedzenia. Dwadzieścia jeden regionów cały czas aktualizuje swoje dane dotyczące koronawirusa, o różnych porach dnia. Według epidemiologa liczba osób chorych może znacząco wzrosnąć.

Tegnell informuje, że osoby zmarłe zachorowały około cztery tygodnie temu. Ci, którzy znajdują się na oddziale intensywnej terapii, zostali natomiast zainfekowani dwa tygodnie temu. Służby zdrowia są obciążone pracą, a będą jeszcze bardziej. „Nawet jeśli uda nam się spłaszczyć krzywą, czekają nas ciężkie chwile”, akcentuje Tegnell.

„Rozwój epidemii w Szwecji wciąż jest dużo spokojniejszy niż w wielu innych państwach na podobnym etapie co nasz obecny. Ważne jest, abyśmy stosowali się do ogólnych zaleceń. Należy zostać w domu, zwłaszcza podczas choroby. Jeśli możemy, pracujmy zdalnie. Dbajmy o starszych i osoby z grupy zwiększonego ryzyka”, apelował epidemiolog.

Agencja Zdrowia Publicznego rozpoczyna obecnie dużą kampanię informacyjną, która skierowana jest do grupy wiekowej 70+. Reklamy będą pojawiały się w gazetach i internecie (m.in. na Facebooku) w pięciu różnych językach. Powstaną też ulotki – przetłumaczone łącznie na szesnaście języków.

Tegnell wierzy też, że w Sztokholmie mógł już wydarzyć się tak zwany „dzień zerowy” (kiedy krzywa zachorowań znacząco zaczyna rosnąć). Uznał, że nie ma powodów, aby miasto zostało całkowicie zamknięte.

Specjalną linię telefoniczną dla osób martwiących się swoim stanem lub chcących dowiedzieć się więcej na temat COVID-19 uruchomi Czerwony Krzyż. Będą tu pracowali specjaliści i wolontariusze przeszkoleni w zakresie wsparcia kryzysowego.

Porad medycznych można szukać pod numerem telefonu 1177 (lub, w nagłych wypadkach, 112). Z kolei linia Czerwonego Krzyża istnieje po to, aby ludzie mogli zweryfikować informacje na temat wirusa i infekcji. W dni powszednie telefon będzie czynny od 12:00 do 16:00.

113 13 to dodatkowy numer, pod który możemy zadzwonić w razie poważniejszych wypadków lub sytuacji kryzysowych. Nie jest to centrala przyjmująca pytania o charakterze medycznym.

Liczba potwierdzonych zakażonych osób w Szwecji wynosi 2806, 16 osób jest wyleczonych.

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w czwartek, to Region Sztokholm (146), Västra Götaland (22), Sörmland (29). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 296 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 24 zgonów.(*)

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia


(*) Od 11 marca większość regionów poddaje testowi tylko osoby, które są już w szpitalu z objawami wirusa lub są w stanie zagrożena życia, co wpływa na liczbę nowych potwierdzonych przypadków. Informacja podana na stronie o licznie zarażonych osób pochodzi z danych udostępnianych przez Urzęd Zdrowia Publicznego.
Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Koronawirus w Szwecji - Raport: 66 ofiar śmiertelnych

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...