Koronawirus w Szwecji: nowe obostrzenia

Na koronawirusa umarło w Szwecji 239 osób, a potwierdzonych przypadków zakażenia zanotowano już 4974. Służba zdrowia chce, by liczba wykonywanych testów na obecność COVID-19 stanowczo wzrosła.

Wszyscy Szwedzi powinni zostać w domach i jeśli jest taka możliwość, powinni pracować zdalnie. Odradzane są podróże oraz wizyty w szpitalu, jeżeli nie są konieczne. Służby zdrowia przypominają o częstym myciu rąk (minimum przez dwadzieścia sekund) oraz używaniu środków do dezynfekcji. W obiektach gastronomicznych działa jedynie „obsługa stołowa”, a przemieszczanie się po lokalu, w tym siedzenie przy barze, jest zabronione.

Najbardziej narażona na infekcję wirusem COVID-19 jest grupa wiekowa 70+. Seniorom odradza się wszelkie kontakty społeczne, nawet codzienne zakupy. Spacery nie są zakazane, ale należy zachować bezpieczną odległość od napotkanych ludzi.

Z dniem 1 kwietnia w Szwecji wprowadzono szereg wiążących zaleceń, które mają służyć ochronie osób szczególnie narażonych na działania koronawirusa. Wytyczne nie są opcjonalne. Obywatele szwedzcy zobowiązani są podjąć wszelkie działania mające na celu zapobiegnięcie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Jednocześnie dyrektor Agencji Zdrowia Publicznego, Johan Carlson, poinformował, że nie są przewidziane kary dla osób łamiących nowe przepisy – przynajmniej jak na razie.

W sklepach i centrach handlowych może jednocześnie przebywać tylko ograniczona ilość klientów. Mają zostać wprowadzone „alternatywne rozwiązania dla kolejek” i system bezpiecznych odległości między klientami. Organizacje sportowe zobligowane są przełożyć wszelkie mecze na inny termin, a treningi przeprowadzać tylko na zewnątrz.

Pracodawcy muszą zadbać, by w biurach i zakładach pracy została zapewniona odpowiednia odległość między stanowiskami pracy. Przedsiębiorstwa muszą też unikać niepotrzebnych wyjazdów służbowych. W transporcie publicznym trzeba ograniczyć liczbę pasażerów i przepisać na nowo rozkłady jazdy, aby autobusy czy tramwaje nie były zatłoczone.

Nowe przepisy tyczą się też zwykłych ludzi. W miejscach publicznych należy zachowywać dystans, należy też powstrzymać się od uczestnictwa w wydarzeniach takich jak przyjęcia, pogrzeby i wesela. Warto też unikać podróżowania po mieście w godzinach szczytu i w ogóle zrezygnować z wypadów za miasto. Seniorzy nie powinni wychodzić z domu, zwłaszcza na zakupy.

Właściciel sieci ośrodków narciarskich Skistar zapewnia, że zamknięte zostaną wszystkie jego obiekty w całym kraju. Decyzję podjął po rozmowie z Agencją Zdrowia oraz z lekarzami pracującymi w regionach najgorzej dotkniętych przez wirusa.

W okresie świąt wielkanocnych na narty wybierają się dziesiątki tysięcy Szwedów. W tym roku służby zdrowia odradzają wszystkim wyjazdy. Kolejny wysyp zachorowań mógłby sprawić, że opieka zdrowotna w obszarach wiejskich będzie utrudniona.

Skistar zamyka swoje ośrodki w Sälen, Vemdalen i Åre. Podobne działania podejmie firma Branäsgruppen, zarządzająca kurortami narciarskimi w Branäs (Värmland) oraz Kungsberget (Gästrikland).

Jak dotąd w Szwecji na koronawirusa zmarło 239 osób. Agencja Zdrowia Publicznego informuje, że liczba zachorowań wzrosła do 4974. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell powiedział:

„Przyglądając się statystykom z ubiegłego miesiąca, można zauważyć, że nasza krzywa zachorowań jest teraz stosunkowo płaska, choć od wczoraj pojawiły się nowe infekcje”.

W ciągu jednego dnia przybyło około pięciuset chorych. Tegnell zaznacza, że nie wszystkie przypadki są „nowe”, bo istnieje pewne opóźnienie w aktualizacji danych statystycznych. Epidemiolog namawia wszystkich Szwedów do przestrzegania nowych zaleceń.

Agencja Zdrowia Publicznego aktualizuje statystyki dotyczące COVID-19 każdego dnia po godzinie 14:00.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 4974.

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w środę, to Region Sztokholm (245), Västra Götaland (50), Östergötland (73). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 539 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 59 zgonów.(*)

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia


(*) Od 11 marca większość regionów poddaje testowi tylko osoby, które są już w szpitalu z objawami wirusa lub są w stanie zagrożena życia, co wpływa na liczbę nowych potwierdzonych przypadków. Informacja podana na stronie o licznie zarażonych osób pochodzi z danych udostępnianych przez Urzęd Zdrowia Publicznego.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...