Choć nie powstało jeszcze lekarstwo na koronawirusa, szwedzka służba zdrowia już teraz chce przygotować się na ten długo wyczekiwany dzień. Przedstawiciele środowiska medycznego zastanawiają się, jak miałaby wyglądać kampania masowych szczepień. W międzyczasie epidemia nie odpuszcza: w samej aglomeracji sztokholmskiej z powodu COVID-19 zginęło ponad 1600 osób.
Dla wielu osób, które zostały zakażone wirusem, choroba ma łagodne objawy. W gorszej sytuacji są ludzie starsi, powyżej 70 lat: im infekcja może nawet odebrać życie. Jak podaje Agencja Zdrowia Publicznego, ofiarami koronawirusa padło dotąd w Szwecji więcej niż 3200 osób.
Szczepionka na COVID-19 wciąż nie powstała, pomimo usilnych starań naukowców. Przedstawiciele szwedzkiej służby zdrowia czekają, aż lek zostanie wprowadzony na rynek. Kiedy to nastąpi, chcą być gotowi do działania.
Departament Zdrowia Regionu Sztokholmskiego ma ustalić, w jaki sposób przeprowadzona zostanie kampania masowych szczepień. „Powinniśmy przetorować drogę innym państwom, przygotowując się na ten moment już teraz”, zaznacza Ella Bohlin, sztokholmska polityk związana ze środowiskiem medycznym. „W czasie pandemii taka postawa jest niezbędna”.
Raport Departamentu Zdrowia ma zostać wydany w okolicy września. Członkowie zespołu medycznego muszą odpowiedzieć, kto dokładnie opracuje szczegóły kampanii i programu szczepień. Choć większość regionów szwedzkich ma swoje własne oddziały służby zdrowia, program musiałby zostać sporządzony przez organ ogólnopaństwowy.
Bohlin liczy na to, że kolejne regiony nie będą „walczyły” o dostęp do szczepionek:
„Wierzę, że wszystkie oddziały opieki zdrowotnej w całym kraju są sobie równe. Prawdopodobnie potrzebna będzie jakaś forma organizacji państwowej”.
W Kronoberg na południu Szwecji lekarze studzą entuzjazm zainteresowanych w kwestii szczepionek. Roland Gustbée, polityk i przewodniczący komitetu opieki zdrowotnej, uważa, że jest za wcześnie, by planować szczepienia na ogólnokrajową skalę.
„Jeśli szczepionka pojawi się w momencie, gdy większość z nas i tak będzie już uodporniona na koronawirusa, najlepszym rozwiązaniem będzie udostępnienie jej wyłącznie osobom starszym”, dodaje Gustbée.