Koronawirus raport – 18 000 na zwolnieniu

Szwecja zgłosiła około 2016 przypadków i 33 ofiary śmiertelne związane z nowym koronawirusem. Oto najważniejsze informacje o koronawirusie w Szwecji.

Jak wynika z nowych danych szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego, do tej pory zmarło 33 osoby, które przeszły testy na obecność koronawirusa. W sumie 137 osób było leczonych lub wciąż jest leczonych na oddziale intensywnej terapii.

Pacjenci intensywnej opieki obejmują osoby w wieku 21–86 lat, a średnia wieku 66 lat. Epidemiolog państwowy Anders Tegnell powiedział na konferencji prasowej, że pacjenci w Szwecji na intensywnej terapii są stosunkowo młodzi w porównaniu z wieloma innymi krajami (najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku 50 lat), których odzwierciedla fakt, że większość z nich można dotychczas powiązać z ludźmi, którzy zachorowali na wirusa podczas wycieczek narciarskich we Włoszech.

Liczba osób w wieku powyżej 70 lat na intensywnej terapii jest nadal stosunkowo niska. Szwedzka strategia koncentruje się obecnie na ochronie osób starszych i pacjentów z grup ryzyka, osoby starsze mają ograniczony bezpośredni kontakt z innymi osobami.

Wzrost liczby pacjentów intensywnej terapii, którego oczekiwano przed weekendem, szczególnie w Sztokholmie, nie był tak gwałtowny, jak się spodziewano, a krzywa w Szwecji jest nadal stosunkowo płaska. To jednak prawdopodobnie się zmieni, zauważył Tegnell i podkreślił, że ważne jest, aby przygotować się na duży wzrost liczby przypadków.
W tym celu powstał tymczasowy szpital polowy w Älvsjö w południowym Sztokholmie.

Jak dotąd w marcu wypowiedzenie z pracy otrzymało ponad 18 000 pracowników. Jest to porównywalne z około 3300 w tym samym miesiącu ubiegłego roku, a większość wzrostu nie jest zaskoczeniem, że jest związana z koronawirusem.

Tylko w zeszłym tygodniu zarejestrowano prawie 14 000 bezrobotnych osób.

Dane pochodzą ze szwedzkiej Agencji Zatrudnienia (Arbetsförmedlingen) i odnoszą się do pierwszego etapu procesu redukcji pracowników w Szwecji, kiedy przedsiębiorstwa muszą powiadamiać związki zawodowe (varsel). Nie oznacza to automatycznie, że 18 000 osób straci pracę – teoretycznie mogą albo znaleźć nową pracę, albo firma może skorzystać ze wsparcia rządowego lub znaleźć inny sposób na uniknięcie redukcji personelu.

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego i władze regionalne w Jämtland spotkały się w poniedziałek, aby omówić, czy potrzebne są dalsze ograniczenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji w ośrodkach narciarskich.

Spotkanie następuje po tym, jak służby zdrowia w Åre ostrzegły, że będą miały trudności z poradzeniem sobie z dużym wzrostem liczby przypadków koronawirusa, które według nich nastąpią, jeśli pojawią się dziesiątki tysięcy turystów, którzy zwykle spędzają przerwę wielkanocną na stokach w małym miasteczku Jämtland.

Kilka ośrodków narciarskich zdecydowało się anulować wszystkie imprezy narciarskie po tym, jak pojawiły się doniesienia, że wiele osób sprzeciwiło się oficjalnym radom, aby uniknąć wszelkich nieistotnych podróży krajowych i nadal wyjeżdżało na wycieczki narciarskie w Szwecji.

Jak informują szwedzkie media, stoki są na razie otwarte, ale nie wiadomo jak długo.

Telewizja SVT poinformowała wcześniej w tym tygodniu, że w Sälen odbył après ski (rozrywka obejmująca wszystko – od imprezy po relaks w celu zapewnienia dobrego samopoczucia wśród personelu i gości ośrodków narciarskich. Zazwyczaj podawane są gorące i zimne napoje w towarzystwie muzyki na żywo) i przyjął 499 osób z powodu rządowego zakazu gromadzenia ponad 500 osób.

Do internetu wyciekły e-maile, w których szwedzcy eksperci krytykują Urząd Zdrowia Publicznego i Andersa Tegnella za opieszałość oraz zbyt pobłażliwe podejście do epidemii koronawirusa.

Liczba potwierdzonych zakażonych osób w Szwecji wynosi 2016, 16 osób jest wyleczonych.

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w poniedziałek, to Region Sztokholm (56), Östergötland (14), Jämtland (9). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 110 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 10 zgonów.(*)

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia


(*) Od 11 marca większość regionów poddaje testowi tylko osoby, które są już w szpitalu z objawami wirusa lub są w stanie zagrożena życia, co wpływa na liczbę nowych potwierdzonych przypadków. Informacja podana na stronie o licznie zarażonych osób pochodzi z danych udostępnianych przez Urzęd Zdrowia Publicznego.

Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Koronawirus raport - 18 000 na zwolnieniu

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...