Korona szwedzka (SEK) notuje silne umocnienie, a kurs euro spadł poniżej 11 SEK, osiągając najniższy poziom od grudnia 2022 roku. Obecnie (stan na moment pisania artykułu, data nie jest podana, ale z kontekstu wynika, że chodzi o okolice początku marca 2025) jedno euro kosztuje 10,95 SEK. Po dekadzie słabnącej waluty, to znacząca zmiana, korzystna dla szwedzkich konsumentów i importerów.
Przyczyny umocnienia korony:
- Zbliżenie stóp procentowych: Kluczowa stopa procentowa w strefie euro zbliżyła się do szwedzkiej stopy procentowej. Spadek stopy procentowej w strefie euro osłabia euro, a tym samym wzmacnia koronę.
- Pozytywna ocena szwedzkiej gospodarki: Inwestorzy pozytywnie oceniają zdolność Szwecji do radzenia sobie z niepewną sytuacją geopolityczną i gospodarczą. Wpływ na to mają:
- Silny przemysł obronny: Rosnące wydatki na zbrojenia w Europie generują popyt na produkty szwedzkiego przemysłu obronnego, co może przyciągnąć inwestycje.
- Dobre finanse publiczne: Niski poziom zadłużenia publicznego Szwecji jest postrzegany jako atut w czasach niepewności.
Prezes Riksbanku (szwedzkiego banku centralnego) od dawna argumentował, że korona jest niedowartościowana i powinna się umocnić. Rynek walutowy, jak dotąd, wydaje się potwierdzać tę opinię.
Perspektywy i ryzyka:
Analitycy Bloomberga widzą potencjał do dalszego umocnienia korony o 2,5% w stosunku do euro do końca roku. Należy jednak pamiętać, że kursy walut są zmienne i sytuacja może się szybko odwrócić.
Amanda Sundström, strateg walutowy w SEB (Skandinaviska Enskilda Banken), ostrzega przed niepewnością związaną z nową wyceną korony. W wywiadzie dla EFN wskazuje na ryzyko związane z ewentualnym nałożeniem wysokich ceł na Europę: „Jeśli wysokie cła zostaną nałożone na Europę, […] będzie to również negatywne dla korony szwedzkiej. Jesteśmy krajem zależnym od eksportu. Szwedzki eksport jest zależny od tego, czy światowy eksport ma się w miarę dobrze, a jeśli Europa zostanie mocno dotknięta, Szwecji również będzie trudno odnieść sukces.”
Historycznie, euro było znacznie tańsze. Na początku 2021 roku i kilkakrotnie w ciągu tego roku, kurs euro spadł poniżej 10 SEK, a około 10 lat temu (w okolicach 2014-2015 roku) wahał się między 8 a 9 SEK. Powrót do tak niskich poziomów wymagałby poważnego kryzysu w strefie euro lub utrzymania się postrzegania korony jako „bezpiecznej przystani” na rynku walutowym.
Korzyści dla konsumentów i firm
Umacniająca się korona to dobra wiadomość dla szwedzkich konsumentów i firm importujących towary z Europy. Jeśli trend się utrzyma, może to doprowadzić do długo oczekiwanych obniżek cen.