Polityka prywatności
Home WiadomościDania Kopenhaga rozważa wprowadzenie opłaty turystycznej

Kopenhaga rozważa wprowadzenie opłaty turystycznej

Kopenhaga rozważa wprowadzenie opłaty turystycznej dla odwiedzających miasto, co może znacząco zmienić doświadczenia turystów. Propozycja, mająca na celu wsparcie rozwoju miasta, wywołała mieszane reakcje wśród radnych i ekspertów branży turystycznej

Kopenhaga, znana jako jedno z najbardziej atrakcyjnych miast turystycznych w regionie nordyckim, może wkrótce przestać być darmowym celem podróży. Rada Miasta Kopenhagi rozważa wprowadzenie opłaty turystycznej, co stanowiłoby znaczącą zmianę dla odwiedzających duńską stolicę.

Mikkel Skovgaard z socjalistycznej partii Enhedslisten argumentuje, że „jest sprawiedliwie, aby turyści wnosiły większy wkład w rozwój miasta.” Propozycja, popierana przez partie Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten i Alternativet, zakłada, że wszyscy odwiedzający, w tym liczni turyści ze Szwecji, powinni uiszczać opłatę za wjazd do miasta.

W głosowaniu w radzie, wniosek o zbadanie możliwości wprowadzenia podatku od turystów i odwiedzających został przyjęty 32 głosami za przy 20 przeciw. Partie centrowe i centroprawicowe, w tym Konservative, Venstre, Liberal Alliance i Dansk Folkeparti, głosowały przeciwko tej propozycji.

Rasmus Steenberger z Socjalistycznej Partii Ludowej podkreśla, że opłata nie powinna być wysoka, ale jej istnienie jest uzasadnione. „Może to być sytuacja korzystna zarówno dla mieszkańców, jak i turystów,” mówi Steenberger.

Jednak nie wszyscy są przekonani o korzyściach z wprowadzenia takiego podatku. Mia Nyegaard wyraża obawy, że może to odstraszyć turystów, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Kopenhaga i Dania są już jednymi z najdroższych miejsc do odwiedzenia w regionie. „Turystyka to branża eksportowa, a my konkurujemy zarówno ze Sztokholmem, jak i Oslo,” mówi Nyegaard.

Kopenhaska administracja finansowa teraz przeanalizuje różne modele wprowadzenia podatku turystycznego. Według telewizji TV2, roczna liczba 10 milionów odwiedzających spędzających noc w mieście, przy opłacie dwóch euro za noc, może wygenerować 150 milionów koron duńskich (~87 mln złotych).

Propozycja ta wpisuje się w globalny trend miast wprowadzających opłaty turystyczne w celu równoważenia wpływu turystyki na infrastrukturę i środowisko lokalne.

Przeczytaj również

Skandynawiainfo-logo

Skandynawiainfo.pl

Skandynawiainfo – All Right Reserved.