Kopenhaga najlepszym miejscem do życia

Według magazynu Metropolis duńska stolica jest najlepszym miastem do zamieszkania z całego świata.

Magazyn Metropolis opublikował w tym tygodniu ranking miast, gdzie Kopenhaga zajęła najwyższe miejsce, a zaraz za nią znalazł się Berlin oraz Helsinki.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku przyznania Kopenhadze tytułu najlepszego miasta dla rowerzystów, ocena Metropolis w dużej mierze została osiągnięta dzięki świetnie rozbudowanej infrastrukturze.

„Dla przeciętnego Duńczyka, jazda rowerem nie jest rodzajem sportu, jest po prostu codzienną rzeczywistością. Obecnie prawie 45% mieszkańców Kopenhagi używa roweru do przemieszczania się, jest to efekt rozwijania miejskiej infrastruktury poprzez program Strategii Rowerowej 2011-2025,” napisano w magazynie.

Metropolis bardzo pochwaliło nowe mosty rowerowe, które znacznie poprawiły w ostatnich latach dostępność różnych części miasta dla rowerzystów. Tego lata oddano do użytku 180 metrową kładkę Inderhavnsbro łączącą Nyhavn z Christianshavn.

Dołączyła ona do wcześniej powstałych i uwielbianych Cykelslangen, futurystycznego Cirkelbroen (zaprojektowanego przez duńsko-islandzkiego artystę Olafura Eliassona) oraz niedawno ukończonej trasy rowerowej w porcie.

Metropolis podkreśliło także wysiłki duńskiej stolicy aby zostać miastem nieemitującym dwutlenku węgla oraz starania w celu przygotowania się na zmiany klimatyczne i podniesienie się poziomu mórz.

Kopenhaga niedawno zajęła także pierwsze miejsce w podobnym rankingu ogłoszonym przez londyński magazyn Monocle.

Według niego duńska stolica była w 2013 i 2014 roku najlepszym miastem do zamieszkania, a w rankingu ogłoszonym tego lata segregującym miasta ze względu na jakość życia zajęła 4 miejsce.

Lista 10 najlepszych miast na świecie według magazynu Metropolis wygląda tak:

Kopenhaga

Berlin

Helsinki

Singapur

Wiedeń

Tokio

Oslo

Melbourne

Toronto

Portland

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...