fbpx

Kopenhaga najlepszym miejscem do życia

Według magazynu Metropolis duńska stolica jest najlepszym miastem do zamieszkania z całego świata.

Magazyn Metropolis opublikował w tym tygodniu ranking miast, gdzie Kopenhaga zajęła najwyższe miejsce, a zaraz za nią znalazł się Berlin oraz Helsinki.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku przyznania Kopenhadze tytułu najlepszego miasta dla rowerzystów, ocena Metropolis w dużej mierze została osiągnięta dzięki świetnie rozbudowanej infrastrukturze.

„Dla przeciętnego Duńczyka, jazda rowerem nie jest rodzajem sportu, jest po prostu codzienną rzeczywistością. Obecnie prawie 45% mieszkańców Kopenhagi używa roweru do przemieszczania się, jest to efekt rozwijania miejskiej infrastruktury poprzez program Strategii Rowerowej 2011-2025,” napisano w magazynie.

Metropolis bardzo pochwaliło nowe mosty rowerowe, które znacznie poprawiły w ostatnich latach dostępność różnych części miasta dla rowerzystów. Tego lata oddano do użytku 180 metrową kładkę Inderhavnsbro łączącą Nyhavn z Christianshavn.

Dołączyła ona do wcześniej powstałych i uwielbianych Cykelslangen, futurystycznego Cirkelbroen (zaprojektowanego przez duńsko-islandzkiego artystę Olafura Eliassona) oraz niedawno ukończonej trasy rowerowej w porcie.

Metropolis podkreśliło także wysiłki duńskiej stolicy aby zostać miastem nieemitującym dwutlenku węgla oraz starania w celu przygotowania się na zmiany klimatyczne i podniesienie się poziomu mórz.

Kopenhaga niedawno zajęła także pierwsze miejsce w podobnym rankingu ogłoszonym przez londyński magazyn Monocle.

Według niego duńska stolica była w 2013 i 2014 roku najlepszym miastem do zamieszkania, a w rankingu ogłoszonym tego lata segregującym miasta ze względu na jakość życia zajęła 4 miejsce.

Lista 10 najlepszych miast na świecie według magazynu Metropolis wygląda tak:

Kopenhaga

Berlin

Helsinki

Singapur

Wiedeń

Tokio

Oslo

Melbourne

Toronto

Portland

Strona główna Wiadomości Dania Kopenhaga najlepszym miejscem do życia

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...