2Wybór banku. Jaki bank wybrać w Szwecji?

Pierwszą istotną kwestią będzie wybór odpowiedniego banku. Wśród czterech głównych banków szwedzkich wymienia się następujące: Handelsbanken, Nordea, SEB oraz Swedbank. Istnieje też szereg mniejszych, choć wciąż dobrze znanych instytucji finansowych – np. Bank Norwegian, Ica Bank czy Forex Bank.

Który z nich będzie sprawował opiekę nad Twoim kontem? Wybór należy do Ciebie. Warto więc dobrze zapoznać się z umowami rachunkowymi kolejnych banków, dowiedzieć się, jak wysokie prowizje pobierane są przez daną instytucję za prowadzenie rachunku. Niektóre banki mają w ofercie aktywne pakiety stworzone z myślą o studentach lub seniorach.

Należy poznać, jakie usługi oferowane są przez każdy z kolejnych banków, czy ma on swój oddział działający w bliskiej okolicy, czy udziela porad w kwestii planowania i zarządzania wydatkami, który oferuje najlepsze konto biznesowe lub firmowe. Informacji, które powinny nas zainteresować przed podpisaniem umowy z danym bankiem, jest całe mnóstwo.

Osoby, które przybyły do Szwecji z zagranicy, szczególnie powinny być zainteresowane tym, jakie ubezpieczenie podróżne oferuje dana instytucja. Kolejną ważną kwestią są wypłaty dokonywane w innym niż Szwecja kraju – mianowicie to, czy będą obciążone dodatkową opłatą.