W zeszłym tygodniu z portu w Helsingborgu zniknął kontener z bananami, który – jak podejrzewają służby – zawierał tonę kokainy. Narkotyki miały zostać przemycone w ładunku owoców i ostatecznie trafić do Holandii. Zamiast tego kontener trafił w ręce przestępców.
Fałszywy kierowca odebrał kontener z portu
Jak ujawniły dzienniki HD i Sydsvenskan, kierowca ciężarówki posłużył się spreparowanymi dokumentami i numerem kontenera, by odebrać ładunek z portu. W rzeczywistości kontener nigdy nie dotarł do hurtowni bananów w Helsingborgu.
Kierowca, obywatel Białorusi, został zatrzymany i obecnie przebywa w areszcie. Według doniesień, mężczyzna wypełnił dokument importowy i uzyskał kod PIN niezbędny do wejścia na teren portu – dzięki temu mógł legalnie wyjechać z kontenerem.
Przestępcy pomylili cel dostawy?
Według informacji dziennika Svenska Dagbladet, kontener był pierwotnie przeznaczony do Holandii, ale został przekierowany do Szwecji przez importera – dużego hurtownika bananów. Prawdopodobnie to nieplanowane przekierowanie zaskoczyło przemytników i wywołało chaos w całej operacji.
Związek z rekordową konfiskatą kokainy w Malmö
Zniknięcie kontenera ma związek z rekordową konfiskatą 250 kg kokainy w dzielnicy Kirseberg w Malmö, do której doszło w miniony weekend. Prokurator nazwał tę ilość „ułamkiem” większego transportu, który miał znajdować się w zaginionym kontenerze.
Plomba zerwana, wnęka w ładunku
Po otrzymaniu zgłoszenia od hurtownika, port powiadomił policję i urząd celny. Służby odkryły, że:
- plomba zabezpieczająca kontener została zerwana,
- w ładunku znajdowała się specjalnie przygotowana wnęka – klasyczna metoda ukrywania narkotyków.
To potwierdziło podejrzenia, że kontener służył do przemytu kokainy.
Trzy osoby zatrzymane, śledztwo trwa
W związku ze sprawą zatrzymano trzy osoby:
- kierowcę ciężarówki (Białorusin),
- mieszkańca mieszkania, w którym znaleziono narkotyki,
- kuriera z Danii, który mógł być powiązany z przemytem.
Śledztwo prowadzi szwedzka policja i urząd celny, a sprawa może mieć międzynarodowy charakter z powiązaniami w Holandii i krajach Europy Wschodniej.