Mając długi po uszy, wiele osób czuje, że nie ma innego wyjścia, jak tylko zakończyć swoje życie. Według nowego badania, w Szwecji jedna na pięć nadmiernie zadłużonych osób przynajmniej raz próbowała popełnić samobójstwo.
Gdy wydatki przewyższają dochody przez długi czas i nie ma się oszczędności na ich pokrycie, uznaje się, że jest się nadmiernie zadłużonym. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Lund, 641 nadmiernie zadłużonym osobom zadano pytania dotyczące ich sytuacji życiowej. Co piąta osoba stwierdziła, że przynajmniej raz próbowała popełnić samobójstwo, a 40% z nich próbowało to zrobić kilka razy.
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Lund pokazuje, że nadmiernie zadłużone kobiety częściej podejmują próby samobójcze niż mężczyźni. Wiele z nich mieszka również samotnie.
“Nadmierne zadłużenie często wiąże się z poczuciem winy i wstydu i rzadko jest czymś, o czym można mówić. Jest takie piętno. Ważne jest, aby powiedzieć, że związek między nadmiernym zadłużeniem a chorobami psychicznymi jest bardzo silny. Naprawdę potrzebujemy więcej badań nad przyczyną i skutkiem” – powiedział Henrik Levinsson, starszy wykładowca psychologii na Uniwersytecie w Lund.
Według szacunków Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego, każdego roku 73 na 100 000 osób jest leczonych z powodu obrażeń wynikających z prób samobójczych lub samookaleczeń.