Home WiadomościSzwecjaCoś o Szwecji Jak zrobić szwedzkie bułeczki semla

Jak zrobić szwedzkie bułeczki semla

W całej Skandynawii istnieją odmiany semlor (sehm-lor to liczba mnoga, sehm-la to liczba pojedyncza), a w Szwecji noszą one kilka różnych nazw: semlor na północy, fastlagsbullar na południu i hetvägg, jeśli są spożywane z ciepłym mlekiem i posypane cynamonem.

W historii Szwecji bułeczki te mają złą sławę, związaną z królem Adolfem Fredrykiem. W dniu znanym dziś jako Tłusty Wtorek (fettisdagen) w 1771 r. zasłabł i zmarł po zjedzeniu homara, kawioru, kiszonej kapusty, wędzonego śledzia, szampana… i 14 porcji semlor, jego ulubionego deseru.

Przepis na 10 dużych Semlor

Bułeczki:
– 5 g masła
– 300 ml mleka
– 10 g suszonych drożdży „instant” o szybkim działaniu
– ½ łyżki soli
– 55g cukru
– 1 łyżka świeżo zmielonego lub pokruszonego kardamonu
– 500 g zwykłej (uniwersalnej) mąki, może być potrzebny dodatek
– 1 jajko

Nadzienie:
– 200 g mandelmassa (pasta migdałowa)
– 120 ml mleka
– 240 ml bitej śmietany
– cukier puder do posypania

Sposób przyrządzenia

  1. Roztopić masło w rondlu na średnim ogniu. Dodać mleko i podgrzewać do uzyskania temperatury 40°C. Zdjąć z ognia. Wmieszać drożdże.
  2. W dużej misce połączyć sól, cukier, kardamon i większość mąki, aż do dokładnego wymieszania.
  3. Na środku zrobić dołek i dodać mieszankę mleka i jajko. Wyrabiać ciasto przez około 5 minut, aż będzie lepkie, ale nie będzie się kleić do rąk, używając jak najmniejszej ilości mąki.
  4. Pozostawić ciasto do wyrośnięcia przykryte ręcznikiem kuchennym na około 30 minut.
  5. Umieścić ciasto na lekko oprószonej mąką powierzchni i wyrabiać do uzyskania gładkiej masy, dodając mąkę w razie potrzeby, jeśli ciasto jest zbyt lepkie, ale należy ograniczyć jej dodawanie do minimum. Wyłożyć dwie blachy papierem do pieczenia. Wyrobić ciasto w kulki o pożądanej wielkości (pamiętając, że będą się one powiększać w miarę wyrastania i pieczenia) i umieścić na blasze. Kontynuować, aż wszystkie bułeczki zostaną uformowane i pozostawić je do wyrośnięcia, przykryte ręcznikiem kuchennym, na 30-40 minut (w przypadku mniejszych bułeczek zastosować dłuższy czas). W międzyczasie rozgrzać piekarnik do temperatury 200-225C. Dla mniejszych bułeczek użyć wyższej temperatury.
  6. Piec duże bułeczki w dolnej części piekarnika przez 20-25 minut. Mniejsze bułeczki piec na środku piekarnika przez 7-10 minut. Kiedy będą ładnie zarumienione, wyjąć je i pozostawić do całkowitego ostygnięcia pod ręcznikiem kuchennym. Bułeczki szybko wysychają, więc po ostygnięciu do temperatury pokojowej umieścić je w szczelnym pojemniku. Jeśli zbytnio wyschną, można je zawinąć w wilgotny ręcznik kuchenny i podgrzać w mikrofalówce przez kilka sekund. Bułeczki bardzo dobrze się mrożą, więc można się nimi cieszyć przez dłuższy czas. Wystarczy je rozmrozić, zanim przejdzie się do kolejnych etapów zdejmowania pokrywki i napełniania.
  7. Z każdej bułki odkroić cienką część wierzchu i odstawić na bok. Za pomocą widelca oderwać małą warstwę okruchów z każdej bułki i odłożyć do miseczki. Zetrzeć masę migdałową na tarce o małych otworach i połączyć ją z okruchami i 1/2 szklanki (120 ml) mleka. Wszystko dobrze wymieszać, aż powstanie gęsta masa. Użycie metalowej łyżki pomaga w dobrym wymieszaniu i roztarciu wszystkiego. Masa powinna być na tyle gęsta, aby nie spływała po bokach gotowej semli.
  8. Do każdej wydrążonej bułeczki włożyć tyle nadzienia, aby dochodziło do krawędzi, ale nie wychodziło na boki.
  9. Ubić śmietanę na sztywno. Posmarować kremem lub łyżką wierzch nadzienia z masy migdałowej, tworząc duży kopiec.
  10. Wieczka bułeczek ułożyć na kremie i posypać cukrem pudrem. Jeżeli nie będą Państwo podawać ich od razu, należy poczekać z posypaniem ich cukrem do momentu podania i przechowywać je pod przykryciem w lodówce. Najlepiej spożyć je w dniu, w którym zostały napełnione, a najlepiej w ciągu kilku godzin.

Przeczytaj również