Jak zmienią się emerytury w Szwecji w 2021 roku?

Podwyższona emerytura, obniżony podatek emerytalny i często omawiany dodatek emerytalny. To trzy etapy, które mają ożywić ekonomię 2.3 mln szwedzkich emerytów.

Kwestia wysokości emerytur jest wciąż jedną z najbardziej palących tematów w Szwecji. Wielu nowych emerytów jest zaskoczonych niskim poziomem swoich emerytur po całym życiu zawodowym.

Działania rządu i partii koalicyjnych na 2021 rok mogą złagodzić tą krytykę, bardziej zdecydowane propozycje mają pojawić się w tym roku.

Jak obniżany jest podatek dla emerytów w Szwecji?

Dodatek emerytalny w Szwecji

W tym roku praktycznie wszyscy emeryci otrzymują niewielki wzrost dochodu przed opodatkowaniem o 0,5–0,6 procent.

We wrześniu oczekiwane jest rozpoczęcie wypłaty nowego dodatku do emerytury dochodowej, którą otrzyma około połowa emerytów.

W tym przypadku suma przed opodatkowaniem wyniesie maksymalnie 600 SEK, nie każdy może liczyć na pełną kwotę dodatku jak również jest grupa emerytów która nie otrzyma nic. Szwedzki system emerytalny stwarza niepewność finansową niż bezpieczeństwo.

Sprawdź ile wyniesie Twój dodatek emerytalny w 2021 roku.

Obniżka podatków 

Wprowadzona ma zostać ogólna obniżka podatku od dochodu z pracy, która również dotyczy emerytur.

Obniżka podatku dotyczyć ma tylko osób, których dochód podlegający opodatkowaniu przekracza 40 000 rocznie (~ 18 000 zł). Oznacza to, że podatek może zostać obniżony nawet do 1500 SEK (~ 670 zł).

  • Pełne obniżenie podatku w wysokości 1500 SEK przysługuje osobom, których dochód wynosi co najmniej 240 000 SEK rocznie lub 20 000 SEK miesięcznie.
  • Osoby samotne z dodatkiem mieszkaniowym otrzymają dodatkowe 70-130 SEK miesięcznie po opodatkowaniu.
  • Osoby z emeryturą gwarantowaną (bez dodatku mieszkaniowego) otrzymają dodatkowe 20-60 SEK.
  • Dla emerytury opartej na dochodach w wysokości około 21 000 SEK dodatkowo co miesiąc na konto może przybyć między 130 a 530 SEK.
  • Osoby, które mają wyższą emeryturę uzależnioną od dochodów w wysokości 30 000 SEK, otrzymują o 230–880 SEK więcej miesięcznie po opodatkowaniu.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona przez niego Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza znów stracili poparcie obywateli. Może...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...