2. Podatki f-skatt i moms

Wielu freelancerów decyduje się na pracę jako indywidualna działalność gospodarcza a nie jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. I to jest metoda, którą opisujemy w naszym poradniku. Aby tak działać musisz w Szwecji zostać zarejestrowanym w celu płacenia dwóch głównych podatków: podatku F(f-skatt) oraz VAT(moms).

Aby dokonać rejestracji płatnika tych podatków musisz poinformować Szwedzką Agencję Podatkową – Skatteverket o zamiarze ich płacenia. Będziesz także potrzebował numeru personnummer (taki jak nasz PESEL), więc upewnij się, że takowy posiadasz.Posiadasz szwedzki podpis cyfrowy? (BankID) Dobra wiadomość: możesz zarejestrować się do opłacania podatku F oraz VAT online. Ci, którzy nie posiadają podpisu cyfrowego muszą wypełnić drukowany wniosek. Formularz znajdziesz tutaj. Wyślij go pod adres podany w dolnym prawym rogu ostatniej strony, a Skatteverket poinformuje cię o rejestracji.

Jeśli nie mówisz po szwedzku, poproś kogoś z rodziny lub zaufanego znajomego posługującego się językiem, aby ci pomógł. Albo udaj się do najbliższego biura Skatteverket i umów się na spotkanie z doradcą, nie chcesz przecież popełnić błędów, które trudno będzie później odkręcić.