Jak zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w Szwecji

Własna firma w Szwecji

Niezależnie czy pracujesz w technice, w mediach czy w innych branżach, to coraz więcej osób decyduje się na pozostawanie wolnym strzelcem. Dotyczy to także obcokrajowców przyjeżdżających do Szwecji. Gubisz się w państwowym systemie i masz problem z załatwieniem wszystkiego? Przeczytaj nasz przewodnik przybliżający podstawy rejestracji.

Podatki f-skatt i moms

Wielu freelancerów decyduje się na pracę jako indywidualna działalność gospodarcza a nie jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. I to jest metoda, którą opisujemy w naszym poradniku. Aby tak działać musisz w Szwecji zostać zarejestrowanym w celu płacenia dwóch głównych podatków: podatku F(f-skatt) oraz VAT(moms).

Aby dokonać rejestracji płatnika tych podatków musisz poinformować Szwedzką Agencję Podatkową – Skatteverket o zamiarze ich płacenia. Będziesz także potrzebował numeru personnummer (taki jak nasz PESEL), więc upewnij się, że takowy posiadasz.

Posiadasz szwedzki podpis cyfrowy? (BankID) Dobra wiadomość: możesz zarejestrować się do opłacania podatku F oraz VAT online. Ci, którzy nie posiadają podpisu cyfrowego muszą wypełnić drukowany wniosek. Formularz znajdziesz tutaj. Wyślij go pod adres podany w dolnym prawym rogu ostatniej strony, a Skatteverket poinformuje cię o rejestracji.

Jeśli nie mówisz po szwedzku, poproś kogoś z rodziny lub zaufanego znajomego posługującego się językiem, aby ci pomógł. Albo udaj się do najbliższego biura Skatteverket i umów się na spotkanie z doradcą, nie chcesz przecież popełnić błędów, które trudno będzie później odkręcić.

Podatek FA

Jeśli planujesz założenie działalności w Szwecji i jednocześnie jesteś przez kogoś zatrudniony, to musisz zamiast standardowego podatku F, zarejestrować się jako płatnik podatku FA, czyli na dobrą sprawę jest to rejestracja płatnika podatku F i podatku A (podatek dla zatrudnionych).

W ten sposób Skatteverket będzie rozdzielał płacone przez ciebie podatki -podatek F od działalności oraz podatek A od zatrudnienia. Zgłoszenie FA możesz dokonać w ten sam sposób jak zgłoszenia F oraz VAT.

Skatteverket oferuje całkiem dobrą broszurę w języku angielskim opisującą prowadzenie jednoosobowej działalności w Szwecji oraz różnice w podatkach F i A.  


Rzeczy o których należy pamiętać

Jak już się zarejestrujesz i rozpoczniesz działalność musisz prowadzić księgowość zgodnie ze szwedzkimi zasadami – a które są dość ostre w porównaniu z tymi w innych krajach, takich jak na przykład Polska.

Na przykład w Szwecji nie wolno prowadzić ksiąg podatkowych przy użyciu Excela lub podobnych programów. Jeśli chcesz prowadzić cyfrową dokumentację musisz korzystać ze specjalnych aplikacji zgodnych ze szwedzkimi wymaganiami. Między innymi są to takie programy jak Zenconomy lub Visma (inne są także dostępne).

Niestety większość tego typu rozwiązań jest dostępna tylko w języku szwedzkim, więc jeśli nie jesteś biegły w tym języku, dobrym pomysłem będzie zlecenie prowadzenie ksiąg specjaliście. Dobrze jest więc nauczyć się szwedzkiego, gdyż przydaje się to nie tylko w prowadzonej działalności, ale także pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Można także prowadzić papierową księgę rachunkową, po szwedzku nazywaną ‘kassabok’, którą można nabyć w sklepie lub przez Internet.

Ważnym jest także pamiętanie, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz i nie dysponujesz dużym kapitałem, że w Szwecji przy jednoosobowej działalności płacisz podatek z góry każdego miesiąca. Przy rejestracji w Skatteverket zostaniesz poproszony o oszacowanie wielkości swoich dochodów w przyszłym roku i na podstawie tego zostanie wyliczony zostanie comiesięczny, płacony z góry podatek.

Dobrze jest poświęcić na te wyliczenia trochę czasu i zrobić do dokładnie, żeby nie przeszacować swoich wpływów, gdyż jeśli plany się nie sprawdzą, ciągle będziesz musiał wnosić opłaty oparte o twoje szacunki, dopóki nie poinformujesz Skatteverket o zmianie sytuacji. Można płaconą sumę zmienić prosząc o ponowne wyliczenie, ale zawsze łatwiej jest wszystko załatwić porządnie od samego początku – zwłaszcza jeśli masz do czynienia ze szwedzką biurokracją.

Na koniec każdego roku podatkowego, zostaniesz poproszony o wypełnienie deklaracji podatkowej, na podstawie której wyliczona zostanie dokładna suma należnego podatku.

Tą deklarację możesz wypełnić sam lub jeśli nie czujesz się pewnie w zetknięciu ze szwedzkimi podatkami możesz zatrudnić do tego fachowca. W obu przypadkach upewnij się, że wszystko zostało wypełnione i złożone przed terminem, aby uniknąć kar finansowych. Jeśli posiadasz podpis elektroniczny, możesz deklarację wypełnić online, w innym przypadku skorzystaj w papierowego formularza.

Cały proces otwarcia własnej działalności (wypełnienie i wysłanie aplikacji) zajmuje około 30 minut, można to zrobić samemu postępując według naszych informacji lub zlecić to np. przyszłej księgowej która wykona tą usługę za darmo pod warunkiem prowadzenia księgowości. Zdarzyć się może, że przyszłe biuro rachunkowe pobierze opłatę za otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej w Szwecji opłatę od 500 do 2000 kr. Cena uzależniona jest od renomy danego biura.

Wybierając biuro rachunkowe warto poszukać opinii na temat danego biura, można również sprawdzić czy angażuje się w social media jak również czy zadbał o swój wizerunek na stronie internetowej. Bardziej wymagający klienci będą musieli sprawdzić czy dane biuro rachunkowe posiada doświadczonych pracowników min. samodzielnych autoryzowanych księgowych. Na stronie Srfkonsult można sprawdzić autoryzowanych księgowych. Jednym z biur który spełnia wszystkie kryteria wymienione powyżej jest Prestanda Företagsservice AB.

Prestanda Företagsservice AB to biuro księgowe z dużym zaangażowaniem, wykfalifikowani pracownicy zapewniają swoim klientom wysoką jakość swoich usług w przystępnych cenach.

Osoby chcące otworzyć jednoosobową firmę w Szwecji będą chcieli wiedzieć ile kosztuje księgowość w Szwecji.
Miesięczny koszt usługi księgowości zaczyna się od 700 koron (cena będzie wyższa jeśli zdecydujemy się na autoryzowane biuro księgowe) dodatkowo raz na rok pobierana jest kwota za zrealizowanie raportu rocznego który wysyłany jest do urzędu skarbowego, taka usługa może kosztować nawet 2500 koron.

Strona główna Szwecja Poradnik w Szwecji Jak zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w Szwecji

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...