W okresie od września do listopada spotkania ludzi z łosiami stają się coraz częstsze. Jedną z przyczyn jest fakt, że w okresie rui zarówno byki, jak i łosze szukają nowych partnerów, a inne łosie szukają pożywienia.
Miejsce spotkania z królem lasu jest często ścieżka dla pieszych na terenach leśnych, ale również w jej okolicach. Znakiem, na który należy uważać podczas spotkania z łosiem, jest to, że łoś powoli opuszcza głowę i odciąga uszy jest to sygnał, że podeszliśmy zbyt blisko.
Jeśli spróbujesz przemknąć obok, ryzykujesz, że zbytnio zbliżysz się do strefy komfortu łosia i ten zacznie atakować. Łoś rzadko robi aktywne uniki z zamiarem zrobienia krzywdy, ale w niektórych przypadkach kopyta mogą trafić, jeśli stoi się zbyt blisko. Powodem, dla którego łosie często nie spieszą się z odejściem, jest to, że chcą się dowiedzieć, co napotkały, korzystając z takich wskazówek jak dźwięki i zapachy. Próba ominięcia łosia w takiej sytuacji jest złą decyzją.
W takiej sytuacji trzeba wybrać inną trasę lub poczekać, aż łoś przejdzie. Jeśli pozostanie na miejscu, to prawdopodobnie dlatego, że nie czuje zapachu. W takiej sytuacji trzeba hałasować, mówić głośno i odsuwać się cały czas obserwując łosia. Jeśli spaceruje się z psem, to pies musi być na smyczy nie pozwalając mu biegać luzem.