Jak nauczyć się języka obcego przez gadulstwo?

Kto by pomyślał, że spędzanie godzin przed podręcznikiem do języka obcego może być znacznie mniej skuteczne, niż kompulsywne mówienie w języku, który naprawdę kiepsko się zna? I jak mówić, skoro człowiek dopiero się uczy? Dzięki metodzie Callana zrozumiesz ten fenomen.

Mów szybciej, niż myślisz

Podczas kursu ekspresowego uczenia się języka angielskiego, nabierasz śmiałości do komunikacji. Przede wszystkim jesteś zmuszony do tego, by uczestniczyć w dyskusji – w przeciwnym razie wypadasz z gry. Nikt nie będzie się śmiał z powodu przejęzyczenia, czy innego błędu językowego.

Podczas kursu każdy wie, że przyszedł by się uczyć. Podczas nauki bezpośredniej, przełamywane są schematy, przez które czujemy opór, by mówić. Zwróć uwagę na zagranicznych turystów – większość z nich mówi niepoprawnie a jednak każdy chętnie pyta, udziela się w dyskusji.

Wszystko dlatego, że będąc w obcym miejscu, musisz zdecydować się na ten dyskomfort, by przetrwać. Alienując się z poczucia żenady, niczego nie osiągniesz i niczego się nie nauczysz. Taka mentalność towarzyszy uczestnikom kursu językowego.

Na czym to polega?

Metoda Callana ma na celu przede wszystkim nauczyć kursanta mówić. Tutaj zasady gramatyczne oraz pisanie odchodzą na dalszy plan. Liczy się dyskusja, chęć uczestnictwa w niej, próba tłumaczenia innymi słowami tego słówka, które wypadło nam z głowy.

Przez całe zajęcia mówi się wyłącznie w obcym języku, nikt nie wytłumaczy Ci czegoś po polsku. Zasady są jasne i klarowne. Nauczyciel prowadzący ciągle mówi i zadaje pytania. Kurs jest bardzo intensywny – można go porównać do nauki sztuk walki.

Nie możesz zmienić reguł, musisz podporządkować się pod te już ustalone. Na początku może być Ci trudno, ale z czasem zrozumiesz, że nauka idzie Ci coraz łatwiej. Zaczniesz odczuwać satysfakcję z uczestnictwa w nowych lekcjach, staniesz się bardziej śmiały.

Jeśli szukasz ekspresowego sposobu na przyswojenie języka obcego, warto udać się na kurs prowadzony metodą Callana. Efekty są najbardziej widoczne, gdy już kiedyś spotkałeś się z danym językiem.

W przeciwnym razie będziesz musiał zacząć niczym człowiek umieszczony w kompletnie obcej kulturze. Tymczasem wystarczy, że czegoś uczyłeś się w szkole podstawowej, że masz jakiekolwiek podstawy np. języka angielskiego, by podczas kursu, mówić tak płynnie jak nigdy wcześniej.


Grzegorz Hanus
Powyższy artykuł powstał przy współpracy ze szkołą języka angielskiego w Częstochowie tarkowski.edu.pl.

Strona główna Rozmaitości Jak nauczyć się języka obcego przez gadulstwo?

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...