Jak bardzo skrzywdzono grupę dzieci z Grenlandii podczas eksperymentu?

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadzony został “eksperyment”: grupa dzieci z Grenlandii została zabrana ze swoich domów i trafiła do Danii. Maluchy pozbawiono opieki rodzicielskiej. Dziś, z perspektywy lat, to “naukowe badanie” wydaje się nieetyczne.

Eksperyment społeczny przeprowadzono w roku 1951. Grupa dwudziestu dwóch dzieci z Grenlandii została umieszczona na statku i wywieziona na teren Danii. Ich kontakt z rodziną przepadł, choć uczestnicy badania mieli od 5 do 8 lat. Dzieci zostały zmuszone do nauki języka duńskiego. Miały stać się “cywilizowanymi ludźmi”.

Grenlandia była wtedy terytorium niesamodzielnym, zależnym od Danii. Były to jednak dwa zupełnie różne światy, w których funkcjonowały dwie odmienne kultury.

Duży nacisk położono na nauce małych Grenlandczyków – działano w oparciu o dwujęzyczny system szkolny. Podobne badania prowadzono już w Australii i Stanach Zjednoczonych. Choć intencje pomysłodawców były dobre, dla dzieci eksperyment miał negatywne, by nie napisać dramatyczne konsekwencje.

Wydarzenie to do dziś wzbudza zainteresowanie kolejnych pokoleń; powstał nawet film “Eksperyment” w reżyserii Louise Friedberg – był on oparty na faktach. Nie do końca są jednak znane szczegóły badania. Mai Mercado, minister ds. dzieci i ochrony socjalnej, postanowiła wrócić do przeszłości i poznać prawdę na temat eksperymentu.

“Organizatorzy eksperymentu z udziałem grenlandzkich dzieci chcieli przeprowadzić wartościowe testy. Nie ma jednak wątpliwości, że ich skutki były negatywne dla najmłodszych”, powiedziała Mercado.

Kilkulatki spędziły w Danii jeden rok, a potem wróciły do Grenlandii. Większość trafiła do domów dziecka. Dramat trwał w najlepsze: rodzice mogli odwiedzać swoje pociechy tylko raz w tygodniu – w niedzielę.

“Zostaliśmy oszpeceni emocjonalnie. Odebrano nam wszystko: rodziców, rodzeństwo, dom, własny kraj, wreszcie język”, wyznała po latach Helene Thiesen – uczestniczka zmuszona do badań.

Dzieci dorosły i dziś żądają oficjalnych przeprosin od rządu duńskiego. Premier Lars Løkke Rasmussen nie wyraził na to zgody.

“Tu nie chodzi o przypisywanie winy danej osobie czy ugrupowaniu. Chodzi o naszą wspólną historię, której, jako Duńczycy, uczymy się wszyscy. Tylko tak możemy wspólnie stawiać czoła przyszłości”, uznała Mercado.

Rasmussen nie odniósł się do kontrowersyjnego eksperymentu, ale pojawiły się już głosy w tym temacie – głosy innych osób. Czerwony Krzyż i organizacja Red Barnet – które miały współuczestniczyć w badaniach – przeprosiły poszkodowanych.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...