fbpx

Islamista, który planował masakrę duńskich dziennikarzy wyszedł na wolność

Islamski ekstremista, który planował morderstwo redaktorów „Jyllands-Posten”, został wypuszczony na wolność przez szwedzką policję. Przebywając w więzieniu, mężczyzna miał obmyślać plany innych masakr.

Nie ujawniono tożsamości byłego więźnia. Wiadomo jedynie, że to radykalny islamista po 40. roku życia. W 2010 roku został on zatrzymany. Był jednym z trzech przestępców, którzy planowali masakrę dziennikarzy piszących dla „Jyllands-Posten”.

Zatrzymani trafili do zakładu karnego na terenie Danii. Później przetransportowano ich do Szwecji, skąd pochodzili.

Wierzy się, że odsiadując wyrok, muzułmanin planował dalsze zbrodnie. W jego celi znaleziono m.in. instrukcję wyjaśniającą jak zbudować bombę oraz mapę kopenhaskiego systemu komunikacji miejskiej.

Media donoszą, że po przeniesieniu z więzienia duńskiego do szwedzkiego 40-kilkulatek sprawiał ciągłe problemy i z trudem dostosował się do rzeczywistości dyscyplinarnej. Jak wyjawił dyrektor zakładu ekstremista miał powiedzieć: „jestem gotów zabijać ludzi”. Miał odnosić się do współwięźniów.

Szwedzkie Służby Więzienne i Kuratorskie (Kriminalvården) ujawniły jednak, że zachowanie mężczyzny uległo poprawie. Stał się „spokojniejszy” i nie trzeba było izolować go od innych więźniów. W ubiegłym roku wyrok islamisty dobiegł końca i został on wypuszczony na wolność. Zapisał się nawet jako student na jeden z uniwersytetów rzekomo pod zmienionym nazwiskiem.

Dziennik „Jyllands-Posten” z siedzibą w Viby znalazł się „na muszce” muzułmanów odkąd w 2005 r. ukazał się komiks przedstawiający Mahometa z turbanem w kształcie bomby. Karykaturzysta Kurt Westergaard otrzymywał pogróżki i wymagał ochrony policyjnej.

W 2015 Westergaard powiedział: „Dzisiaj mówi się, że musimy być tolerancyjni. Musimy uważać, by nie urazić uczuć społeczności islamskiej. Boję się o swoje bezpieczeństwo, ale bardziej niż wystraszony jestem wściekły.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Islamista, który planował masakrę duńskich dziennikarzy wyszedł na wolność

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.