2Oszczędny miliarder

 

Kamprad był znany z tego, że ciągle jeździł swoim starym Volvo, zaparzał wielokrotnie herbatę ekspresową a przy wizytach w restauracjach zabierał do domu małe opakowania z solą i pieprzem. W szwajcarskiej miejscowości Epalinges koło Lozanny, gdzie przeprowadził się w latach 70. nazywano go ‘Wujek Sknera’ lub ‘Pan Skąpiec’. Unikał on także noszenia garniturów i krawatów oraz latał zawsze klasą ekonomiczną.

„Myślę, że nie noszę niczego co nie zostało kupione na pchlim targu. Chcę dawać dobry przykład,” powiedział on szwedzkiej telewizji TV4

Funkcjonowanie sieci sklepów Ikea odwzorowuje zamiłowanie Kamprada do oszczędzania. Dyrektorzy w całej korporacji podróżują tanimi liniami i mieszkają w niskobudżetowych hotelach. Pracownicy postępują zgodnie z instrukcją napisaną przez Kamprada w 1976 roku – ‘Testament sprzedawcy mebli,’ który stwierdza, że „marnowanie zasobów jest grzechem,” i nakazuje stały rozwój sieci.

Brodin, który w czasie swojej kariery był przez 3 lata asystentem Kamprada, powiedział w niedzielnym wywiadzie telefonicznym, że „ten miliarder zaczął w wieku 17 lat z pustymi kieszeniami, ale z wieloma pomysłami na przedsiębiorczość. Zawsze powtarzał mi, że nie wiedział, że to rozwinie się tak bardzo.”„Bycie oszczędnym w Smålandii jest czymś naturalnym,”  – powiedział Kamprad, nawiązując do rolniczego regionu w południowo-wschodniej Szwecji skąd pochodzi i gdzie rozpoczął swoją działalność w branży meblowej.

Śmierć Kamprada „wpływa na nas wszystkich i powoduje smutek oraz zadumę nad nim i jego osiągnięciami,” powiedział Brodin.

Kondolencje napływają on polityków, biznesmenów i rodzin królewskich z całego świata. Premier Stefan Loven powiedział, że jego kraj stracił „wyjątkowego przedsiębiorcę, który stanowił wielką wartość dla szwedzkiej społeczności biznesmenów.”

Minister spraw zagranicznych, Margot Wallstrom powiedziała, że Kamprad „bardzo mocno zaznaczył istnienie Szwecji na mapie świata. Fantastyczny biznesmen, który przyczynił się do rozsławienia Szwecji. Myślami jestem teraz z jego rodziną i bliskimi.