fbpx

Imigranci przeszkoleni na strażników więziennych – pomimo obaw o radykalizację islamskich postaw w więzieniach

Imigranci w Szwecji zgodnie z nowym planem integracji przejdą przeszkolenie na strażników więziennych. Pomimo obaw, że napastnik z paryskiego lotniska Orly zradykalizował się właśnie w więzieniu.

Nowy kontrowersyjny plan integracji zakłada, że około 450 osób zostanie zatrudnionych w zakładach karnych.

Będą oni odbywać staż na różnych stanowiskach jako strażnicy, kucharze a także inny personel w zakładach w całym kraju.

Plan już jest w kilku próbnych miejscach wdrażany w życie. Minister sprawiedliwości Morgan Johansson wizytował ostatnio więzienie Mariefred, gdzie dwóch uchodźców z Iraku odbywa staż na stanowiskach strażników.

Khaled Taha, który w ramach stażu uczy się także języka szwedzkiego powiedział ministrowi: ‘Chcę się uczyć i jestem bardzo zadowolony z tego, że jestem tutaj w Mariefred.’
„Mam nadzieję ukończyć tutaj podstawową edukację.”

Helena Lönnkvist menadżerka zarządzająca projektem powiedziała: „Osoby szkolone staną się wzorem, zarówno dla nas jak i dla swoich rodzin, krewnych oraz znajomych z poza Służby Więziennej.
„Mamy nadzieję, że będą chcieli zostać i pracować tutaj na stałe.”

Dyrektor projektu Mohamed Gulied dodaje „Musimy zatrudniać więcej ludzi i to jest bardzo dobry sposób.” Ma on także nadzieję, że uda mu się do programu przyciągnąć więcej imigrantów.

Jednak plan ten budzi pewne obawy co do radykalizacji islamistów w więzieniach.
We Francji raporty z zeszłego roku donoszą, że w więzieniach 60% osadzonych to muzułmanie i dochodzi w nich do znacznej radykalizacji postaw.

W Wielkiej Brytanii raporty donoszą, że całe bloki więzienne w niektórych zakładach zaczynają działać zgodnie z różnymi wersjami praw islamskich.

Informacja o programie została upubliczniona zaledwie kilka dni po tym, jak Ziyed Ben Belgacem obywatel francuski pochodzenia afrykańskiego został zastrzelony po tym, gdy na lotnisku Orly zaatakował żołnierkę.

Według doniesień był on pod obserwacją służb po tym jak jego postawa mocno się zradykalizowała w czasie pobytu w latach 2011-12 w więzieniu.

Napastnik, który był także na liście osób podejrzewanych o terroryzm, uciekł i strzelał wcześniej do policji w Garges-lès-Gonness, po tym jak próbowano go zatrzymać za przekroczenie prędkości.
Jeden z funkcjonariuszy został wtedy ranny w twarz, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Strona główna Wiadomości Szwecja Imigranci przeszkoleni na strażników więziennych – pomimo obaw o radykalizację islamskich postaw...

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...