Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Sztokholmie?

Według najnowszych statystyk w ciągu ostatniego roku nastąpił duży wzrost cen wynajęcia mieszkania.

W trzecim kwartale 2016 roku średnia cena mieszkania w Sztokholmie oferowanego na wynajem na stronie Blocket wzrosła o 7,4% w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Według zestawienia miesięcznika dla lokatorów Hem&Hyra miesięczny koszt wynajmu kawalerki w stolicy to obecnie średnio 7,700 koron (~3,300 zł), mieszkania dwupokojowego 12,500 koron (~5,500 zł).   

W Göteborg umowa wynajęcie mieszkania kosztuje średnio 7,259 koron (~3,200 zł), jest to 13,3 % wzrost w stosunku do 2015 roku. W Malmö to 7,069 koron (~3,100 zł), co oznacza wzrost 9,3 %.

W Jönköping, około 300 kilometrów na południowy-zachód od Sztokholmu, miesięczna cena wynajmu to 6,198 koron (~2,700 zł). Jednak to miasto ma według Hem&Hyra największy wzrost wśród badanych przez nich ośrodków, średnio wzrost wyniósł 15,8 % za okres lipiec-wrzesień w porównaniu z tym samym czasem w zeszłym roku.

Dlaczego ceny tak bardzo rosną?

Teoretycznie szwedzki rynek wynajmu mieszkań jest ściśle kontrolowany i właścicielom budynków nie wolno ustalać czynszów powyżej pewnego poziomu. Ma to na celu zapobieżenie wyrzucania gorzej zarabiających i młodych osób z centrów miast.

Jednak w ostatnich latach powstało niewiele domów objętych tym przepisem i po prostu brakuje na rynku mieszkań z kontrolowanym czynszem. A taka sytuacja powoduje znaczne podwyżki cen na rynku podnajmowania mieszkań.

W teorii, osoby płacące za mieszkanie podnajmując je kolejnym lokatorom nie powinny doliczać więcej niż 15% do tego co same płacą, jednak ostatni wynajmujący często nie protestują przeciwko wyższym stawkom bojąc się utraty kontraktu.

Simon Safari, przewodniczący Szwedzkiego Związku Mieszkańców, poinformował, że częstą sytuacją jest to, że osoby z zagranicy mieszkający w Sztokholmie płacą dwukrotność czynszu.

„Obcokrajowcy to grupa najbardziej narażona na takie praktyki, gdyż często nie znają oni przepisów obowiązujących w Szwecji, a osoby posiadające mieszkania na wynajem chętnie to wykorzystują.”

Średnie koszty wynajmu mieszkań (od 1 do 5 pokoi) w okresie lipiec-wrzesień 2016:

Strona główna Wiadomości Szwecja Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Sztokholmie?

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...