Ikea przekaże 1 mld koron na program pomocy pracowniczej.

Ikea zwraca uwagę na problem imigracji społecznych, twierdząc, że integracją uchodźców z rodowitymi Szwedami powinien zająć się nie tylko rząd, ale też sektor prywatny i społeczeństwo obywatelskie.

Imigranci napływają do Szwecji już od kilku lat – dotąd przybyło ich kilkaset tysięcy. Wielu walczy o jakąkolwiek pozycję na rynku pracy.

Dagens Industri” podaje, że Ikea chce przeznaczyć w sumie 1 mld koron (~422 mln PLN) na pomoc dla cudzoziemców oraz ich prawidłową integrację.

Cel inicjatywy przedstawiono na Światowym Forum Uchodźców, organizowanym przez ONZ w Genewie. Przedyskutowano wówczas ochronę imigrantów oraz kwestię ich pracy na rynku europejskim.

„Zatrudnienie uchodźców i ich utrzymywanie nie jest problemem samego tylko rządu. Sektor prywatny i społeczeństwo obywatelskie również musi wspierać imigrantów oraz ich integrację. Chcemy, by ci ludzie mieli pozytywny wpływ na życie społeczne w krajach, do których przybyli”, powiedział Per Heggenes, dyrektor Ikea Foundation, w rozmowie z „Dagens Industri”.

Heggenes poinformował, że 1 mld koron przeznaczony zostanie na finansowanie różnych programów społecznych i ma pomóc uchodźcom w osiągnięciu niezależności finansowej. Budżet ma zostać spożytkowany w ciągu najbliższych pięciu lat.

„Chcemy w pewien sposób zmienić historię uchodźców. Zbyt często mówi się o problemach cudzoziemców, a my wiemy, że to ciężko pracujący ludzie. Pomożemy im stać się częścią społeczeństwa.”

Od momentu założenia Ikea Foundation sfinansowanych zostało wiele przedsięwzięć i programów pomocy społecznej. Spółka ściśle współpracuje z organizacjami siostrzanymi, Inter Ikea oraz Ingka Group. Oznacza to, że w około 30 krajach sklepy Ikea przyjmą do pracy 2500 uchodźców, zapewniając im przy tym niezbędne szkolenia językowe.

„Zaczęło się od lokalnej inicjatywy. W trakcie kryzysu migracyjnego sklepy Ikea zatrudniły około 500 uchodźców, przeprowadzając najpierw 6-miesięczne szkolenie. Teraz podobną akcję przeprowadzi 300 sklepów w 30 państwach”, powiedział Tolga Öncü, menedżer ds. sprzedaży grupy Ikea.

Program przyczynił się do poprawy umiejętności pracowniczych i ostatecznie wielu imigrantów dostało pracę w sklepach z sieci Ikea.

Ikea została założona przez Ingvara Kamprada w Szwecji, w 1943 roku. Dziś firma jest największym sprzedawcą detalicznym mebli na świecie. Kamprad, który zmarł w styczniu 2018 roku, był swego czasu ósmym najbogatszym człowiekiem świata, z majątkiem szacowanym na 59 miliardów dolarów.

Cudzoziemcy przebywający w Szwecji często borykają się z brakiem pracy. Aż 33 proc. osób z wykształceniem podstawowym nie ma stałego zatrudnienia.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Ikea przekaże 1 mld koron na program pomocy pracowniczej.

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...