fbpx

Ikea przekaże 1 mld koron na program pomocy pracowniczej.

Ikea zwraca uwagę na problem imigracji społecznych, twierdząc, że integracją uchodźców z rodowitymi Szwedami powinien zająć się nie tylko rząd, ale też sektor prywatny i społeczeństwo obywatelskie.

Imigranci napływają do Szwecji już od kilku lat – dotąd przybyło ich kilkaset tysięcy. Wielu walczy o jakąkolwiek pozycję na rynku pracy.

Dagens Industri” podaje, że Ikea chce przeznaczyć w sumie 1 mld koron (~422 mln PLN) na pomoc dla cudzoziemców oraz ich prawidłową integrację.

Cel inicjatywy przedstawiono na Światowym Forum Uchodźców, organizowanym przez ONZ w Genewie. Przedyskutowano wówczas ochronę imigrantów oraz kwestię ich pracy na rynku europejskim.

„Zatrudnienie uchodźców i ich utrzymywanie nie jest problemem samego tylko rządu. Sektor prywatny i społeczeństwo obywatelskie również musi wspierać imigrantów oraz ich integrację. Chcemy, by ci ludzie mieli pozytywny wpływ na życie społeczne w krajach, do których przybyli”, powiedział Per Heggenes, dyrektor Ikea Foundation, w rozmowie z „Dagens Industri”.

Heggenes poinformował, że 1 mld koron przeznaczony zostanie na finansowanie różnych programów społecznych i ma pomóc uchodźcom w osiągnięciu niezależności finansowej. Budżet ma zostać spożytkowany w ciągu najbliższych pięciu lat.

„Chcemy w pewien sposób zmienić historię uchodźców. Zbyt często mówi się o problemach cudzoziemców, a my wiemy, że to ciężko pracujący ludzie. Pomożemy im stać się częścią społeczeństwa.”

Od momentu założenia Ikea Foundation sfinansowanych zostało wiele przedsięwzięć i programów pomocy społecznej. Spółka ściśle współpracuje z organizacjami siostrzanymi, Inter Ikea oraz Ingka Group. Oznacza to, że w około 30 krajach sklepy Ikea przyjmą do pracy 2500 uchodźców, zapewniając im przy tym niezbędne szkolenia językowe.

„Zaczęło się od lokalnej inicjatywy. W trakcie kryzysu migracyjnego sklepy Ikea zatrudniły około 500 uchodźców, przeprowadzając najpierw 6-miesięczne szkolenie. Teraz podobną akcję przeprowadzi 300 sklepów w 30 państwach”, powiedział Tolga Öncü, menedżer ds. sprzedaży grupy Ikea.

Program przyczynił się do poprawy umiejętności pracowniczych i ostatecznie wielu imigrantów dostało pracę w sklepach z sieci Ikea.

Ikea została założona przez Ingvara Kamprada w Szwecji, w 1943 roku. Dziś firma jest największym sprzedawcą detalicznym mebli na świecie. Kamprad, który zmarł w styczniu 2018 roku, był swego czasu ósmym najbogatszym człowiekiem świata, z majątkiem szacowanym na 59 miliardów dolarów.

Cudzoziemcy przebywający w Szwecji często borykają się z brakiem pracy. Aż 33 proc. osób z wykształceniem podstawowym nie ma stałego zatrudnienia.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Ikea przekaże 1 mld koron na program pomocy pracowniczej.

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.