Hiszpański paralotniarz “zatańczył” na niebie z zorzą polarną

Horacio Llorens walczył z temperaturą -15 stopni Celsjusza w czasie swojego magicznego lotu w Norwegii.

Jest to doświadczenie, które większość z nas chciałaby przeżyć samemu, jednak ten Hiszpan wyniósł oglądanie zorzy polarnej na zupełnie nowy poziom, latając swoją paralotnią obok jednego z najpiękniejszych zjawisk natury.

„Tysiące lat temu, ludzie patrzyli w górę, widzieli zorzę polarną i myśleli, że to jakieś magiczne zjawisk,” napisał Llorens, na stronie swojego sponsora.

„Czujesz jakby chmury były tuż przed tobą, 500 metrów, kiedy w rzeczywistości są one 15 km nad tobą.”

Z powodu temperatury -15 stopni Celsjusza w Tromso w Norwegii, hiszpański pilot musiał w specjalny sposób chronić się przed ekstremalną pogodą, łącznie z piankowym strojem i rękawiczkami podgrzewanymi elektrycznie.

Większa część lotu odbywała się nad wodą, więc gdyby Llorens w niej wylądował, dzięki piankowemu kombinezonowi mógłby w niej wytrzymać 20 minut, w oczekiwaniu na przybycie ratowników, zamiast 2-3 minut bez kombinezonu.

Na filmie, widzimy Llorensa startującego prosto z ziemi i lecącego wprost w błyszczące światła zorzy polarnej.

Llorens otrzymał na swój lot specjalne zezwolenie od rządu Norwegii, w jego czasie używał bardzo mocnego silnika Thor200.

„Chciałem być pewny, że mam wystarczająco silny napęd. Ta maszyna o pojemności 200 cm3 pozwoliła mi wznosić się, wtedy kiedy chciałem i uciec z kłopotów, gdybym tego potrzebował.”

Warunki pogodowe były dalekie od idealnych dla paralotniarzy, oprócz prędkości 60 km/h Llorens musiał zmagać się jeszcze z mrozem i wiatrem, co powodowało wiele turbulencji w czasie lotu.

Projekt ten miał specjalne znaczenie dla Llorensa, który zadedykował lot swojemu kuzynowi, Alejandro Rodríguezowi – który był dla niego bardziej niż brat.

Rodriguez zginął w wypadku na paralotni 5 lat temu. „Latanie nocą z gwiazdami powoduje, że myślę o nim,” powiedział Llorens. „Myślę, że gdy jesteśmy w górze on wciąż z nami tam lata”.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...