Historyczny 500-kilogramowy dzwon kościelny z XVII wieku skradziony w Szwecji

Dzwon kościelny ważący około pół tony został skradziony z parafii w Bromma.

Historyczny „Mały dzwonek” w kościele w Bromma pochodzi z 1638 roku i przez kilkaset lat budził zainteresowanie mieszkańców. Uszkodzony w pożarze w latach 70. XX wieku zachował się ze względu na swoją wartość historyczną.

Przez ostatnie dziesięć lat dzwon, który miał ślady pęknięć był umieszczany na zewnątrz kościoła, skąd przypuszcza się, że został skradziony.

- Reklama -

„To godne ubolewania, że ​​zniknął. To ważna część naszej historii” – powiedział gazecie Aftonbladet Torbjörn Gustavsson, proboszcz parafii Bromma.

Nie wiadomo, kto mógł ukraść 500-kilogramowy dzwon, ale według pastora złodzieje musieli skorzystać z jakiejś pomocy ze względu na jego wagę.

- Reklama -

“Na początku myślałem, że ktoś go przesunął, ale kiedy przyjrzałem się temu bliżej, zdałem sobie sprawę, że to niemożliwe”. Nie wiem, z jakich metali jest zrobiona, ale to nie jest czysta miedź. Ale jest dość solidny, więc prawdopodobnie do jego podniesienia potrzebna była jakaś maszyna.”, powiedział.

Według Torbjörna Gustavssona w okolicy, w której znajdował się dzwon, nie ma żadnych śladów sprawców.

- Reklama -

Według Europolu sprzedaż skradzionych dzieł sztuki i obiektów historycznych jest trzecim co do wielkości nielegalnym rynkiem w Europie.

Udostępnij
Follow:
Twórca i redaktor Skandynawiainfo.pl, portalu, który od 2015 roku dostarcza polskim czytelnikom aktualne i możliwie bezstronne informacje o Szwecji oraz krajach nordyckich. Od lat przygląda się Skandynawii „od środka”, a nie z perspektywy folderów turystycznych – pisze prosto i konkretnie o tym, co się zmienia, dlaczego to ważne i jak może wpływać na codzienne życie, szczególnie Polaków mieszkających w regionie. Skupia się na tematach społecznych i praktycznych, dbając o rzetelność, kontekst i spokojny, rzeczowy ton.