Historyczny 500-kilogramowy dzwon kościelny z XVII wieku skradziony w Szwecji

Dzwon kościelny ważący około pół tony został skradziony z parafii w Bromma.

Historyczny „Mały dzwonek” w kościele w Bromma pochodzi z 1638 roku i przez kilkaset lat budził zainteresowanie mieszkańców. Uszkodzony w pożarze w latach 70. XX wieku zachował się ze względu na swoją wartość historyczną.

Przez ostatnie dziesięć lat dzwon, który miał ślady pęknięć był umieszczany na zewnątrz kościoła, skąd przypuszcza się, że został skradziony.

„To godne ubolewania, że ​​zniknął. To ważna część naszej historii” – powiedział gazecie Aftonbladet Torbjörn Gustavsson, proboszcz parafii Bromma.

Nie wiadomo, kto mógł ukraść 500-kilogramowy dzwon, ale według pastora złodzieje musieli skorzystać z jakiejś pomocy ze względu na jego wagę.

“Na początku myślałem, że ktoś go przesunął, ale kiedy przyjrzałem się temu bliżej, zdałem sobie sprawę, że to niemożliwe”. Nie wiem, z jakich metali jest zrobiona, ale to nie jest czysta miedź. Ale jest dość solidny, więc prawdopodobnie do jego podniesienia potrzebna była jakaś maszyna.”, powiedział.

Według Torbjörna Gustavssona w okolicy, w której znajdował się dzwon, nie ma żadnych śladów sprawców.

Według Europolu sprzedaż skradzionych dzieł sztuki i obiektów historycznych jest trzecim co do wielkości nielegalnym rynkiem w Europie.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...