Do tej pory w tym roku służby celne skonfiskowały dwa razy więcej nielegalnych fajerwerków niż w całym ubiegłym roku.
W sumie w tym roku służby celne zajęły ponad 19 000 wyrobów pirotechnicznych. W okresie jesiennym nastąpił znaczny wzrost tego zjawiska. Tylko od września doliczono się 15 000 petard.
Jak wynika z przeglądu przeprowadzonego przez Służbę Celną, trzy na cztery zajęte przedmioty to petardy hukowe.
“Najpotężniejsze z nich, zwane Cobra 8, mają taki sam efekt wybuchowy jak granat ręczny”, powiedział Martin Petersson, kierownik działu kontroli celnej.
Petardy hukowe stanowią zagrożenie dla ludzi i są nielegalne zarówno w użyciu, jak i przywozie bez zezwolenia. Są one wykorzystywane przez przestępców i spowodowały już uszkodzenia fasad, bram i samochodów w różnych wybuchach w całej szwecji.
Petardy są często zamawiane przez Internet z krajów, w których ich sprzedaż jest legalna, w tym z Polski, Niemiec i Czech.
“Zamawiają różni ludzie. Niektóre osoby mają wyraźne powiązania z gangami i przestępczością zorganizowaną. Inni, którzy przywieźli dużą ilość huków, nie byli wcześniej znani”, powiedział Martin Petersson.
Petardy hukowe pojawiają się również podczas meczów piłkarskich i obchodów Nowego Roku.
Od rekordowego roku 2018 – z ponad 28 000 przejętych przedmiotów – ilość ta spadła, by znów wzrosnąć. Dlaczego jednak liczba zajęć wzrosła we wrześniu tego roku, nie jest jasne dla służb celnych.
“Niektóre rodzaje napadów przebiegają okresami i mają swoje szczyty i doliny. Być może istnieje związek z Nowym Rokiem. Ale nie bardzo rozumiem tą ilość, bo tak naprawdę nie ma żadnego legalnego celu dla huków”.
Do tej pory w tym roku celnicy zajęli peterdy hukowe w 102 przypadkach. Największy pojedynczy przypadek dotyczy 1 086 petard. Niektóre konfiskaty dokonywane są z samochodów osobowych, ale najczęściej są to paczki pochodzące ze sklepów internetowych.
“Tak naprawdę nie mamy możliwości oszacowania, ile znajdujemy, a ile nie znajdujemy. Ale patrząc na to, jak pracowaliśmy przez lata, oceniłbym, że jesteśmy stosunkowo skuteczni w tym konkretnym przepływie”, poinformował Martin Petersson.
Każdy, kto wwozi do Szwecji nielegalne materiały pirotechniczne bez zezwolenia, jest winny przemytu – przestępstwa zagrożonego karą więzienia.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników