Wezwania do aktów przemocy wobec Szwecji i jej obywateli nasiliły się po niedawnym spaleniu Koranu. Według badaczy terroryzmu, groźby pochodzą głównie od dwóch grup.
Organizacja terrorystyczna Al-Kaida za pośrednictwem swojego oficjalnego kanału medialnego wezwała do ataków na terytorium Szwecji oraz Danii. Powodem jest rzekome spalenie Koranu w obu tych krajach. Magnus Ranstorp, ekspert ds. terroryzmu z Szwedzkiego Uniwersytetu Obrony, podkreśla, że choć groźby wobec Szwecji nie są nowością, to w 2023 roku ich intensywność znacząco wzrosła. „Chociaż wcześniejsze oświadczenia Al-Kaidy były zgodne z obecnym przekazem, to najnowsze wezwanie jest prawdopodobnie najbardziej konkretne i poważne, jakie dotychczas usłyszeliśmy”, komentuje Ranstorp.
[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”3″ ihc_mb_template=”1″]
Według Robina Anderssona Malmrosa, zastępcy dyrektora Instytutu Segerstedt na Uniwersytecie w Göteborgu, obecne zagrożenie ze strony Al-Kaidy jest bardziej uogólnione niż w przeszłości. „Mimo to, widzę w tym zaostrzenie ich retoryki”, zauważa Malmros.
„Nie jest to skierowane przeciwko konkretnym jednostkom, takim jak w przypadku Larsa Vilksa w przeszłości”. Co więcej, nie tylko Al-Kaida wyraża swoje groźby. Afgański oddział Państwa Islamskiego, IS Khorasan, również nawołuje do zemsty. „Wzywają do brutalnych ataków na tych, którzy spalili Koran, ale ich wezwania są bardziej ograniczone w zakresie”, dodaje Magnus Ranstorp.
Hassan Nasrallah, przywódca szyickiego ruchu Hezbollah w Libanie, wezwał do „ukarania” tych, którzy bezczeszczą Koran. W swoim oświadczeniu podkreślił, że jeśli Szwecja będzie kontynuować swoją obecną politykę, zostanie postrzegana jako kraj wrogo nastawiony do islamu.
Jednak Magnus Ranstorp, ekspert ds. terroryzmu, uważa, że słowa Nasrallaha mają charakter bardziej propagandowy niż realnej groźby. Mimo że Al-Kaida stała się bardziej zdecentralizowaną organizacją, jej wpływy i legitymacja w świecie muzułmańskim są niezaprzeczalne, a jej podorganizacje, takie jak somalijska al-Shabaab, wciąż stanowią poważne zagrożenie.
Zdaniem Robina Anderssona Malmrosa i Magnusa Ranstorpa, największe zagrożenie dla Szwecji pochodzi obecnie od Al-Kaidy i Państwa Islamskiego. „Głównymi aktorami są IS i Al-Kaida”, podkreśla Ranstorp.
[/ihc-hide-content]- Zmiany w ruchu drogowym niezbędne dla dwóch milionów mieszkańców w Szwecji
- Nowe prawo – policja będzie mogła fotografować oczy kierowców w celu wykrycia narkotyków
- Dlaczego używane samochody w Szwecji stają się coraz droższe?
- Nowe zasady dotyczące gotówki w szwedzkich sklepach
- Tydzień ruchu drogowego w Szwecji – Co czeka kierowców?