Greta Thunberg twierdzi, że tak zwany “kryzys klimatyczny” jest “nieobecny” w debacie publicznej.
Rządy na całym świecie wywracają swoje gospodarki do góry nogami, aby zadowolić globalną agendę ekologiczną, podczas gdy kwestie ważne dla zwykłych ludzi, takie jak masowa migracja, są w dużej mierze ignorowane, ale aktywistka klimatyczna Greta Thunberg twierdzi, że tak zwany “kryzys klimatyczny” pozostaje nieobecny w debacie publicznej.
19-latka, która wielokrotnie pojawiała się na Światowym Forum Ekonomicznym, aby forsować zielone punkty programu, powróciła ostatnio do blasku fleszy po okresie częściowej nieobecności, a nastolatka wielokrotnie trafiała do mediów, teraz przygotowuje się do wydania nowej książki która ma zostać wydana jesienią.
Według Thunberg, pomimo tych wszystkich doniesień na jej temat, jak również powszechności rządów krajowych i organizacji ponadnarodowych, które forsują agendy dotyczące zmian klimatycznych w stopniu zagrażającym ich własnemu bezpieczeństwu energetycznemu, dyskusja na temat tak zwanego “kryzysu klimatycznego” pozostaje w dużej mierze nieobecna w sferze publicznej.
“Zaczęłam strajkować w szkole 20 sierpnia 2018 r. przed wyborami powszechnymi w Szwecji” – napisała aktywistka. “Nadal tu jesteśmy, ale kryzys klimatyczny jest nadal nieobecny w debacie”.
“Najbardziej dotknięci ludzie z najbardziej dotkniętych obszarów są nadal uciszani”, kontynuowała. “Ludzie u władzy nadal wydają się poświęcać cały swój czas na odwracanie uwagi, opóźnianie i negowanie koniecznych zmian, które są przed nami. Emisja CO2 nie zmniejsza się – wciąż rośnie.”
Thunberg narzekała również na to, że świat “rozbudowuje infrastrukturę paliw kopalnych i przeznacza astronomiczne sumy pieniędzy na jej zniszczenie” – co może być odniesieniem do nagłego wzrostu zainteresowania na całym świecie instalacjami skroplonego gazu ziemnego (LNG) i innymi węglowodorami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i wynikającą z tego wojną sankcyjną Zachodu wobec Rosji, która przyczyniła się do wywołania kryzysu energetycznego.
Jedną ze stron zainteresowanych LNG są Niemcy, których program klimatyczny spowodował, że kraj ten został częściowo pozostawiony samemu sobie, ponieważ jego sektor energii odnawialnej nie był w stanie nadrobić zaległości spowodowanych nagłym brakiem rosyjskiego gazu i ropy.
Szeroko komentowane komentarze Thunberg są najnowszym przypadkiem szwedzkiej nastolatki, która w tym roku trafiła na pierwsze strony gazet. Wcześniej aktywistka wystąpiła na słynnym brytyjskim festiwalu Glastonbury. Publicznie skrytykowała również UE za zbyt łagodne traktowanie znienawidzonego sektora energii jądrowej.
Być może taka uwaga będzie mile widziana w związku z premierą jej nowej książki, która, jak twierdzi, ma stać się “źródłem” dla opinii publicznej w kwestii zmian klimatycznych.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników