Propozycja Riksbanku, by supermarkety i apteki musiały akceptować gotówkę, wywołała burzę! Choć miała to być gwarancja przyszłości gotówki w Szwecji, inicjatywa banku centralnego spotkała się z falą krytyki. Organizacja Kontantupproret twierdzi, że to za mało i wzywa do szerszych regulacji chroniących gotówkę w całym społeczeństwie.
„Wszyscy obywatele muszą mieć możliwość płacenia gotówką wszędzie” – grzmi Björn Eriksson, przewodniczący Kontantupproret w rozmowie z Nyheter24.
Krytyka propozycji Riksbanku: Państwo musi wziąć odpowiedzialność!
Choć użycie gotówki w Szwecji drastycznie spadło, wiele głosów podkreśla jej niezastąpioną rolę. Szwedzka Agencja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MSB) alarmuje, że całkowite uzależnienie od płatności cyfrowych uczyni kraj bezbronnym w obliczu kryzysów i cyberataków. Riksbank również przyznaje, że nie wszyscy Szwedzi mogą lub chcą korzystać z cyfrowych systemów płatności.
Mimo to, propozycja Riksbanku została ostrą skrytykowana. Szwedzka Federacja Handlu ostrzega, że obsługa gotówki staje się coraz droższa, bo korzysta z niej coraz mniej osób. „Gotówka jest już najdroższym środkiem płatniczym dla detalistów i z roku na rok ten koszt rośnie” – tłumaczy Bengt Nilervall, ekspert ds. polityki przemysłowej w Federacji Handlu.
Kontantupproretn żąda gotówki w każdej sferze życia!
Organizacja Kontantupproret nie zgadza się na półśrodki Riksbanku. Uruchomili petycję domagającą się zagwarantowania prawa do płatności gotówką nie tylko w supermarketach i aptekach, ale we wszystkich punktach usługowych i handlowych.
„Każdy musi mieć prawo kupić ubranie, kawę w kawiarni, bilet na pociąg czy wejście na basen płacąc gotówką. To podstawa normalnego życia!” – argumentuje Björn Eriksson. Kontantupproret zrzesza wiele organizacji, m.in. Szwedzkie Stowarzyszenie Konsumentów, PRO, SPF Seniorerna, SKPF Pensionärerna i Småföretagarnas Riksförbund.
Dania odrzuca gotówkę, Szwecja na rozdrożu
Szwecja nie jest jedynym krajem z dylematem przyszłości gotówki. W Danii bank centralny podjął decyzję o stopniowym wycofywaniu gotówki, w związku z rosnącą popularnością płatności cyfrowych.
Jednak szwedzka organizacja Kontantupproret widzi poważne ryzyko w bezgotówkowej przyszłości. Björn Eriksson przytacza poruszającą historię kobiety ukrywającej się przed przemocowym partnerem: „Ta kobieta jest całkowicie zależna od gotówki, aby uniknąć namierzenia i musi podróżować daleko, żeby zapłacić rachunki”.
Eriksson ostrzega również przed konsekwencjami poważnych awarii systemów IT i cyberataków: „Jeśli hakerzy sparaliżują systemy płatności, zapanuje chaos. Bez gotówki nie mamy alternatywy”.
Petycja do rządu o obronę gotówki
Kontantupproret nie ustaje w walce o powszechne prawo do płatności gotówką. Petycja organizacji zostanie w ciągu miesiąca przedłożona ministrowi ds. rynków finansowych, Niklasowi Wykmanowi. „Mamy nadzieję, że nasze działania wpłyną na ustawodawstwo i zagwarantują wszystkim możliwość płacenia gotówką” – podsumowuje Eriksson.