Göteborg świętuje przekroczenie liczby miliona mieszkańców

Drugie największe szwedzkie miasto według nowych analiz osiągnęło w końcu liczbę miliona mieszkańców.

Według analiz statystyków milionowy mieszkaniec Göteborga pojawił się w zeszłym tygodniu.

Obliczenia zostały wykonane przez eksperta z Regionu Biznesowego Göteborg Petera Warda, który wziął pod uwagę wiele różnych czynników i ustalił, że milion mieszkańców został osiągnięty w nocy 28 marca.

„Pod koniec 2016 roku rejon Göteborga miał 997,446 mieszkańców. Nasze obliczenia są oparte na statystykach migracji i urodzeń z ostatnich 3 lat(gdyż różnią się one znacznie od lat wcześniejszych), danych o zatrudnieniu oraz trendach we wzroście populacji w regionie. Oszacowaliśmy, że milionowy mieszkaniec pojawił się 28 marca o godzinie 22:05,” powiedział Warda.

Dodał on także, że takie statystyczne obliczenia zakładają 2 tygodniowy margines błędu, gdyż ‘dzieci rodzą się tak jak chcą.’

Aby mieć pewność serwis The Local zapytało także Tomasa Johanssona, analityka populacji ze Statistic Sweden. Uważa on, że jest całkowicie prawdopodobne, że Göteborg ma już milion mieszkańców.

„Kiedy badałem populację gminy Göteborg pod koniec zeszłego roku było tam prawie milion mieszkańców. Można zatem sądzić, że dzisiaj jest to już ponad milion osób,” powiedział Johansson.

Göteborg jest miastem portowym założonym przez Duńczyków, zasiedlonym przez wielu Anglików i Szkotów w czasach rewolucji przemysłowej. Miasto ma więc długą i międzynarodową historię a przyjeżdżanie tutaj do pracy ma wielki wpływ na wzrost populacji.

„Zagraniczni przybysze mają oczywiście duży wpływa na wzrost populacji regionu. W 2016 roku było tutaj około 189,000 osób urodzonych w innych krajach(19% populacji). Inaczej mówiąc prawie jedna piąta mieszkańców to obcokrajowcy,” wyjaśnił Warda.

Ostatnie wzrosty nie są przypadkiem, a raczej wynikiem starań miasta rozpoczętych koło roku 2000 o zwiększenie rozwoju i stanie się jednym z głównych europejskich centrów biznesowych.

„Region ten jest domem dla wielu wiodących firm z branży podzespołów motoryzacyjnych, naukowych oraz informatycznych. Wiele utalentowanych osób z naszego kraju i z całego świata przyjeżdża tutaj, aby stać się częścią szybko rozwijającego się środowiska biznesowego,” dodał Warda.

Obecnie największym wyzwaniem dla miasta jest zapewnienie domów, miejsc pracy oraz infrastruktury, która pozwoli utrzymać dotychczasowe tempo wzrostu.

Strona główna Szwecja Göteborg Göteborg świętuje przekroczenie liczby miliona mieszkańców

Warto przeczytać

Uchodźcy przebywający w Skandynawii masowo napływają do Niemiec

Nowe statystyki dotyczące imigrantów w Skandynawii ujawniły, że liczba wniosków o przydzielenie azylu, płynących do urzędów w krajach nordyckich, spadła w 2020 roku o...

Norweska policja znajduje ponad 700 kilogramów haszyszu w polskim traktorze

Norweg i Litwin zostali aresztowani w zeszłą sobotę po tym, jak policja znalazła ponad 700 kilogramów haszyszu w przyczepie w Skien. Skonfiskowana ilość jest jedną...

Szwedzkie szkoły ponownie zamykają swoje drzwi dla uczniów

Środek ten ma zahamować rozprzestrzenianie się infekcji w Szwecji - powiedział w czwartek premier Stefan Löfven na wspólnej konferencji prasowej z minister edukacji Anną...