W czasach gospodarczych zawirowań i niepewności związanej m.in. z amerykańskimi cłami importowymi, inwestorzy gorączkowo szukają bezpiecznych miejsc do ulokowania kapitału. Coraz częściej ich wybór pada na Szwecję, a szwedzkie rządowe papiery wartościowe (obligacje) cieszą się niespotykanym dotąd zainteresowaniem.
Szwedzkie obligacje jak „bezpieczna przystań” – potwierdza szefowa Riksgälden
Jak pisze Svenska Dagbladet, Szwecja jest obecnie postrzegana jako „bezpieczna przystań” na wzburzonych rynkach finansowych. Potwierdza to Karolina Ekholm, dyrektor generalna szwedzkiego Urzędu Długu Państwowego (Riksgälden). W trudnych czasach inwestorzy przenoszą swoje środki do aktywów o niskim ryzyku, a Szwecja wyraźnie wyróżnia się jako wyjątkowo bezpieczna alternatywa.
„Istnieje tendencja do postrzegania inwestycji w szwedzkie rządowe papiery wartościowe jako bezpiecznej przystani” – mówi Ekholm w rozmowie z SvD.
Co ciekawe, częściowo wynika to z obaw związanych z polityką handlową USA. Decyzje prezydenta Donalda Trumpa dotyczące ceł zachwiały zaufaniem do amerykańskich obligacji rządowych, które tradycyjnie były głównym azylem dla kapitału w niespokojnych czasach. Jak zauważa Ekholm, po ogłoszeniu ceł przez Trumpa można było zaobserwować nietypową chęć pozbywania się amerykańskich papierów dłużnych.
Popyt przewyższa podaż: Szwecja pożycza taniej niż Niemcy!
Zainteresowanie szwedzkimi obligacjami jest tak duże, że popyt znacząco przewyższa podaż. Podczas ostatniej aukcji, gdy Riksgälden chciało pożyczyć 5 miliardów koron szwedzkich (SEK), inwestorzy złożyli oferty kupna na ponad dwukrotnie wyższą kwotę.
„Wśród społeczności inwestorów był dziś apetyt na zakup obligacji” – komentuje Johan Bergström, szef działu pożyczek w Riksgälden.
To ogromne zaufanie przekłada się na konkretne korzyści: szwedzki rząd może pożyczać pieniądze taniej niż inne stabilne kraje. Obecnie oprocentowanie szwedzkich 10-letnich obligacji jest niższe niż ich niemieckich odpowiedników, co zaskakuje nawet ekspertów rynkowych.
Dlaczego Szwecja jest tak bezpieczna? Solidne fundamenty
Co sprawia, że Szwecja jest postrzegana jako oaza stabilności? Kluczowe czynniki to:
- Najwyższy możliwy rating kredytowy (AAA) przyznawany przez wszystkie główne agencje ratingowe.
- Niski dług publiczny.
- Silne finanse publiczne.
- Przejrzyste i przewidywalne procedury związane z zaciąganiem długu przez państwo.
Te elementy składają się na obraz gospodarczej „bezpiecznej przystani”.
„Promyk nadziei w morzu zła”: Ostrzeżenie przed wojną handlową
Mimo że napływ kapitału i niższe koszty pożyczek to dla Szwecji dobra wiadomość, Karolina Ekholm studzi nadmierny optymizm. Ostrzega, że ewentualna wojna handlowa na pełną skalę może mieć bardzo poważne, negatywne konsekwencje dla globalnej gospodarki, w tym również dla Szwecji.
„Można to raczej postrzegać jako promyk nadziei, odrobinę dobra w bardzo monumentalnym złu” – mówi dyrektor Riksgälden.
Szwedzka kotwica w globalnej burzy
Choć Szwecja jest relatywnie małym krajem, w obecnej sytuacji globalnych zawirowań finansowych jej stabilne papiery wartościowe stały się dla wielu inwestorów bezpieczną kotwicą, pozwalającą przeczekać sztorm.