Artykuł sponsorowany

Przypomnijcie sobie, jak często podczas remontu, zdarza się wam narzekać  na niewłaściwe proporcje pomieszczenia, ścięte narożniki, nierówne ściany. I nagle  wszystkie plany dotyczące nowego wystroju, sprowadzają nas na ziemie: w przedpokoju trzeba pozbyć się „efektu tunelu”, a w malutkim pokoiku zorganizować jasną przestronną salę.

Jednakże współcześni projektanci już dawno znaleźli proste i niedrogie rozwiązanie tego problemu. Fototapety – najlepsi pomocnicy dla tych, którzy szybko i bez zbędnych kosztów chcą poprawić nieprawidłową geometrię mieszkania, a nawet zmienić przestrzeń! Jak to zrobić? Bardzo prosto! W tym artykule podpowiemy jak za sprawą fototapet można osiągnąć podobny efekt.

Wykorzystanie fototapet. Najlepsze przykłady metamorfozy przestrzeni

Pierwszym i najtrafniejszym sposobem, na „odwrócenie” uwagi gości od mankamentów pokoju jest dodanie żywego akcentu w postaci koloru lub motywu. A konkretniej, umieszczenie na ścianie realistycznego zdjęcia, które będzie potęgowało wrażenie objętości i głębi. Jeszcze jeden sposób „fototapety iluzjonistyczne”, imitujące strukturę drewna, kamienia, tynku dekoracyjnego, cegły, betonu, płytek i innych pokryć ściennych. Być może będziecie zaskoczeni faktem, ale najlepsze fototapety, stworzone przez projektantów mogą imitować nawet meble! Schody kręcone, kominek, biblioteczkę z książkami – wszystko to może znaleźć się we wnętrzu waszego domu, jednocześnie nie zajmując ani centymetra przestrzeni. Jakie fototapety najlepiej będą pasowały do waszego wnętrza — wybierzcie sami.

I jeszcze jeden ciekawy trend w dekoracji przestrzeni – perspektywa. Tego typu fototapety są swojego rodzaju czarodziejską różdżką dla małych mieszkań (możecie zapoznać się z ofertą fototapet 3D od Uwalls). Projektanci z wielką chęcią wykorzystują motywy z perspektywą na fototapetach, aby wizualnie powiększyć wymiary pokoju, zamiast tradycyjnych luster, które owszem, powiększają przestrzeń, ale jednocześnie wprowadzają do pomieszczenia chłód i pustkę. Oczywiście nie można nie wspomnieć o fototapetach do pokoju dziecięcego.

Z całą pewnością wszyscy natknęliśmy się w sklepach na fototapety do pokoju dziecka z księżniczkami, statkami i bohaterami kreskówek. Więc co stoi na przeszkodzie, aby w pokoju waszego łobuziaka na ścianie stworzyć boisko piłkarskie lub tor wyścigowy Formuły 1? Jak można zauważyć, istnieje wiele nietuzinkowych motywów. Jednakże w kwestii, jaka fototapeta będzie najlepsza ważny jest nie tylko wybór wzoru, ale także jakość materiału.

Jak wiadomo, istnieją cztery rodzaje fototapet – winylowe, flizelinowe, papierowe i samoprzylepne. Aż, w głowie się kręci od nadmiaru ofert producentów, dotyczących rodzajów druku. W pierwszej kolejności wasz wybór powinien być uzależniony od warunków panujących w pomieszczeniu, w którym ma  znajdować się fototapeta. Odpowiadając, nieco paradoksalne na pytanie, jakie fototapety będą najlepsze, to te odpowiednie dobrane. Przykładowo, nawet najwyższej jakości fototapety papierowe, prawidłowo przyklejone na ścianę nie posłużą pół roku, jeśli udekorujecie nimi łazienkę lub kuchnię. W pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć lub narażonych na szczególne zabrudzenia  sprawdzą się fototapety winylowe, najlepiej pokryte warstwą laminatu w celu podwyższenia odporności na ścieranie. Przy wyborze fototapet do sypialni bądź pokoju dziecięcego, warto zwrócić uwagę na strukturę, a nie na rodzaj wydruku. Najodpowiedniejszymi fototapetami do takich pomieszczeń będą fototapety wydrukowane przy użyciu tuszu lateksowego. Takie fototapety nie mają specyficznego zapachu, dlatego nie powodują  żadnych nieprzyjemnych odczuć.

W kwestii wyboru producenta fototapet należy sugerować się nie tylko wielkością asortymentu i certyfikatami, ale także jakością obsługi. Każda szanująca się firma  ubezpiecza swoich klientów od niepowodzeń po dokonaniu zakupu, dlatego też specjaliści zawsze podpowiedzą jak najlepiej przykleić fototapetę na ścianę albo polecą usługi profesjonalnych fachowców.

Oczywistym faktem jest, że chcąc zmienić przestrzeń wokół siebie, nie trzeba wydawać dużo pieniędzy. Odpowiednie podejście i odrobina fantazji – i wasi goście będą chcieli odwiedzać was częściej!