W przypadku długotrwałego braku prądu Finowie powinni być przygotowani… na wypróżnianie się do wiadra. Nowe zalecenia opublikowane przez Stowarzyszenie Fińskich Miast i Gmin mają pomóc obywatelom przetrwać zakłócenia w podstawowych usługach komunalnych, w tym w dostępie do wody i funkcjonowaniu kanalizacji.
Brak prądu = brak spłukiwania
Energia elektryczna jest niezbędna do pompowania wody w sieciach kanalizacyjnych. Jeśli przerwa w dostawie prądu potrwa kilka dni, dopływ wody zostanie wstrzymany, a toalety nie będą nadawać się do użytku.
– System kanalizacyjny przestaje działać bez zasilania – tłumaczy Ari Korhonen, kierownik ds. rozwoju w stowarzyszeniu.
W takiej sytuacji Finowie powinni korzystać z 10-litrowych wiader z pokrywką, które zaleca się trzymać w domu na wypadek nagłego kryzysu.
Plastikowe torby? Już nie
Wcześniejsze wytyczne zalecały wypróżnianie się do plastikowej torby umieszczonej w muszli klozetowej. Nowe przepisy uznają jednak ten sposób za niepraktyczny – torby mogą się rozrywać lub przypadkowo trafiać do kanalizacji, pogarszając sytuację.
– Zmieniliśmy podejście po konsultacjach z ekspertami ds. wody i odpadów – mówi Korhonen.
Gminy przygotowują się na najgorsze
Dyskusja o zagrożeniach dla infrastruktury cywilnej nabrała tempa po inwazji Rosji na Ukrainę. Władze fińskie zaczęły intensywnie analizować scenariusze długich przerw w dostawie energii.
Już w 2022 r. miasto Helsinki informowało szkoły, że w razie awarii prądu uczniowie i nauczyciele powinni korzystać z toalet awaryjnych w formie plastikowych worków. Podobne zalecenia wydawało wcześniej także Ministerstwo Obrony.
Historyczne wytyczne
Wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Fińskich Miast i Gmin, Fińskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Wodociągowych i organizacji Kivo doprowadziła do opracowania pierwszych w Finlandii wytycznych dotyczących zakłóceń w systemach cywilnych na dużą skalę.
– Nigdy wcześniej nie braliśmy pod uwagę, że kanalizacja może przestać działać. Teraz wiemy, że musimy być gotowi na wszystko – podkreśla Korhonen.