Europejski trybunał odrzucił szwedzki wyrok deportacji imigranta-terrorysty

Europejski Trybunał Sprawiedliwości sprzeciwił się decyzji szwedzkiego rządu o deportacji imigranta-terrorysty. Według trybunału musi on pozostać w Szwecji, gdyż w ojczystym Maroku byłby narażony na tortury.

Azylant z Maroko przybył do Szwecji w 2005 roku, jednak w 2016 roku szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo uznała, że mężczyzna ten stanowi zagrożenie dla państwo i zaleciła jego deportację. Zarówno Szwedzka Rada ds. Migracji jak i Szwedzki Sąd Najwyższy zgodziły się z Säpo, jednak imigrant odwołał się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który opowiedział się po jego stronie.

Szwedzki ekspert ds. terroryzmu Magnus Ranstorp skrytykował taki wyrok mówiąc, że to utrudnia pracę służb bezpieczeństwa. Co z tego, że mogą one wnioskować o deportację stanowiących niebezpieczeństwo osób, jeśli trybunał będzie takie działania uniemożliwiał.

Ranstrop dodał, że problem ten nie dotyczy tylko Szwecji i że cała Europa ma kłopoty z niemożliwością deportowania niebezpiecznych islamskich ekstremistów do krajów swojego pochodzenia.

Jednocześnie kraje UE, które nie mogą deportować takich osób, nie mają obowiązku przyznawania im azylu. W zeszłym roku ten sam europejski trybunał uznał, że państwa UE mogą odmówić azylu osobom powiązanym z grupami terrorystycznymi nawet, jeśli nie były one bezpośrednio w taką działalność zaangażowane.

W Szwecji od czasu największego nasilenia kryzysu imigranckiego w 2015 roku narasta liczba islamskich ekstremistów. Säpo ujawniła, że prowadzi obserwacje 2,000 islamskich radykałów, których ocenia jako niebezpiecznych i mogących dokonywać aktów przemocy.

Siedem lat wcześniej liczba takich osób była oceniania na ‘zaledwie’ 200 w całym kraju.

Brak deportacji azylantów popełniających przestępstwa oraz tych osób, które azylu nie otrzymały wywołuje dużą krytykę ze strony partii Szwedzkich Demokratów.

Przed tegorocznymi wyborami partia ta opublikowała nagranie, w którym krytykuje obecny rząd, a lider Demokratów Jimmie Åkesson oskarżył Radę ds. Migracji o działania pro-imigranckie zamiast skupienia się na deportacjach osób, którym odmówiono prawa azylu.  

Szwedzki rząd rozpoczął deportację z domniemanymi azylantami

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...