Eksplozja w Helsingborg

W dzielnicy mieszkalnej w Helsingborg doszło do eksplozji. To już piąta detonacja w ciągu zaledwie siedmiu dni.

Sytuacja miała miejsce w niedzielę we wczesnych godzinach porannych. Była godz. 04:30. Choć nikt nie odniósł poważnych obrażeń, zniszczone zostały dwa samochody i uszkodzony został jeden z domów.

„Wciąż prowadzimy śledztwo próbując ustalić co było przyczyną eksplozji. Wnikliwa analiza kryminalistyczna powinna nam w tym pomóc. Na razie nie możemy powiedzieć niczego konkretnego”, przekazała Katarina Rusin, rzeczniczka lokalnej policji. „W domu, w bezpośredniej okolicy wybuchu przebywali ludzie. Na szczęście jednak nikt nie został ranny.”

Miniony tydzień był szczególnie feralny jeśli chodzi o eksplozje w aglomeracjach miejskich. We wtorek doszło do dwóch detonacji: w Malmö oraz dzielnicy Sztokholmu – Husby. W środę zaś ofiarą padło jedno z osiedli w Norrköping.

Helsingborgs Dagblad” podaje, że była to druga eksplozja w tym samym miejscu w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Z kolei od lata ubiegłego roku w Helsingborg miało dojść już do dziesięciu wybuchów.

Szwedzka Rada ds. Zapobiegania Przestępczości (Brå) udostępniła niedawno nowe statystyki, według których w całym 2019 roku w kraju doszło do 257 wybuchów zarejestrowanych przez policję. To o 60 proc. więcej niż w 2018.

Mattias Sigfridsson, dowodzący wydziałem ds. przestępczości zorganizowanej w policji w południowej Szwecji, powiedział jednak: „257 zarejestrowanych przestępstw nie oznacza jeszcze, że doszło do 257 eksplozji per se”.

„Rejestrowane są sytuacje, kiedy ktoś na przykład próbuje doprowadzić do eksplozji. W statystykach nie figurują same tylko detonacje.”

Liczba zarejestrowanych przestępstw z udziałem materiałów wybuchowych wzrosła prawie dwukrotnie w regionie południowej Szwecji. Jednak liczba faktycznych wybuchów spadła do 36, czyli o 38% w stosunku do 2017 r.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...