fbpx

Dyplomatyczna wpadka: irański ambasador w Danii nie chciał uścisnąć ręki Pii Kjærsgaard.

Irański ambasador w Danii Morteza Moradian postanowił, że nie pojawi się na corocznym przyjęciu, organizowanym z okazji Nowego Roku przez Folketinget – a właściwie na jego inauguracji.

Moradian argumentuje swoją decyzję powodami osobistymi: nie chciał bowiem uścisnąć kobiecej dłoni.

Od lipca 2015 roku przewodniczącą duńskiego parlamentu jest Pia Kjærsgaard i to ona zorganizowała noworoczny bankiet.

W roku 2016 bohaterem podobnego skandalu był ambasador Himad Bayat. Mężczyzna – z pochodzenia Irańczyk – obwieścił, że nie weźmie udziału w spotkaniu, bo nie mógłby ścisnąć żeńskiej dłoni.

Choć wytłumaczono mu, że taki rodzaj powitania i tak nie wchodziłby w grę, Bayat nie skorzystał z zaproszenia.

Moradian przybył na noworoczny bankiet, lecz na miejscu zjawił się z dużym opóźnieniem. Ominęło go otwarcie imprezy – a co za tym idzie, okazja do przywitania innych zgromadzonych. Media sugerują, że ambasador celowo spóźnił się na przyjęcie, bo nie chciał podać dłoni Pii Kjærsgaard.

Co ciekawe, ambasador pochodzący z Arabii Saudyjskiej nie miał problemu z powitaniem kobiety. Postawa Morodiana jest dla Kjærsgaard niezrozumiała:

“Jako kobieta i przewodnicząca Folketingetu nie jestem w stanie zaakceptować takiego zachowania – nie w pałacu Christiansborg. To on jest gościem. Został tu zaproszony i powinien wykazać się odpowiednią kindersztubą. Takie są zasady.”

Zapytana, czy okrywa swoją głowę chustą, gdy jest na terenie Iranu, Kjærsgaard odpowiada:

“Owszem. Nawet, jeśli uważam, że nie jest to zbyt rozsądne.”

W przeszłości Kjærsgaard “zasłynęła” swoją wypowiedzią na temat imigrantów w Danii. Uznała, że muzułmanom, którzy nie chcą podać ręki kobiecie, nie należy przyznawać obywatelstwa duńskiego.

Strona główna Wiadomości Dania Dyplomatyczna wpadka: irański ambasador w Danii nie chciał uścisnąć ręki Pii Kjærsgaard.

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...