Masz szansę zobaczyć coś niezwykłego! Istnieją duże nadzieje na spektakularne zorze polarne widoczne w całym kraju – nawet na południu Szwecji – już dziś (wtorek) i jutro (środa) w nocy.
Nadchodzące noce kluczowe – Co się dzieje?
Aktywność słoneczna zbliża się do swojego maksimum, przewidywanego na 2025 rok, co już zaowocowało pięknymi pokazami na niebie w tym roku. Teraz dwa niedawne rozbłyski słoneczne skierowały naładowane cząstki w stronę Ziemi. Jeśli dotrą zgodnie z prognozami, mogą wywołać naprawdę silne zorze.
Mówi się nawet o możliwej widoczności w Europie Środkowej, co świadczy o potencjalnej sile zjawiska.
Eksperci pełni nadziei: „Może być spektakularnie”
„Głowy do góry w całym kraju. Nadszedł czas, aby przygotować się na możliwy grzmiący wieczór z wtorku na środę” – pisze Carl Bergstrand, entuzjasta prowadzący największą szwedzką grupę na Facebooku poświęconą zorzom („Norrsken”) i autor książki na ten temat.
Podkreśla on, że choć to wciąż prognozy, tego typu erupcje słoneczne „z doświadczenia (…) są silnymi łobuzami”, co oznacza wysokie prawdopodobieństwo intensywnych zórz. „Miejcie się na baczności – to może być spektakularny pokaz na niebie” – wtóruje mu popularna aplikacja „Northern Lights”, monitorująca prognozy zórz.
Dlaczego właśnie teraz jest taka szansa?
Słońce znajduje się obecnie w maksymalnej fazie swojego 11-letniego cyklu aktywności. Powoduje to częstsze i silniejsze rozbłyski, które wyrzucają w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości energii i cząstek. Gdy uderzają one w ziemskie pole magnetyczne, powstaje zorza polarna.
Choć zorze tak daleko na południu jak Skania są rzadkością, w zeszłym roku zdarzyły się co najmniej dwa równie spektakularne pokazy – w maju i październiku.
Pamiętaj: To wciąż prognoza
Należy podkreślić, że nikt nie może dać stuprocentowej gwarancji, kiedy dokładnie i jak intensywna będzie zorza. Wszystko zależy od faktycznej siły burzy geomagnetycznej. Warto jednak być przygotowanym i obserwować niebo w nadchodzących godzinach i nocach.
Warto wiedzieć: Bardzo silne burze geomagnetyczne, oprócz pięknych zórz, mogą potencjalnie zakłócać działanie satelitów (GPS), komunikacji radiowej czy sieci energetycznych.