środa, 26 lutego, 2020

Duńskie służby imigracyjne zamykają ośrodki dla uchodźców

Warto przeczytać

Wyjątkowy „drapak” zaprojektowany przez pierwszą kocią psycholożkę

Każdy właściciel kota wie, jak wymagające są to zwierzęta. Kot potrafi stworzyć silny związek ze swoim posiadaczem ale bywa wybredny: nie wszystko...

Jakość powietrza w Szwecji nie wydaje się osiągać założonych celów

Szwedzka telewizja SVT informuje, że jakość powietrza w Szwecji nie osiąga wyznaczonych celów. Wiele gmin w Szwecji przekracza...

Szwecja mniej popularna wśród Polaków

Według najnowszych badań Centralnego Urzędu Statystycznego (SCB). Szwecję opuszcza coraz więcej polskich obywateli. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Sztokholm: 1,5-letni chłopiec zagrożony nożem przez dzieci

Policja w Sztokholmie poszukuje dzieci, które groziły nożem 1,5-letniego chłopca. Zgłoszenie nadeszło dziś o godzinie 16:59. Ojciec chłopca...

DIS (Udlændingestyrelsen – Duńska Służba Imigracyjna) zapowiedziała zaprzestanie umieszczania uchodźców w miasteczku namiotowym.

Obóz namiotowy dla uchodźców który został wzniesiony w listopadzie 2015 roku, gdy Dania zmagała się z napływem dużej liczby imigrantów, będzie stopniowo opuszczany do końca miesiąca.

Agencja DIS planuje całkowicie zamknąć ośrodki dla 4,800 uchodźców, łącznie z obozem namiotowym obsługiwanym przez Beredskabsstyrelsen (Duńska Agencja Zarządzania Kryzysowego).

DIS podało, że 2,800 miejsc pobytu zostanie zlikwidowanych na stałe, a 2,000 będzie dostępne gdyby zaszła taka potrzeba z powodu wzrostu liczby przybywających uchodźców.  

Obóz namiotowy zostaje zamknięty gdyż duńskie starania o zmniejszenie liczby przybywających uchodźców przyniosły spodziewane rezultaty. Według danych przedstawionych w poniedziałek przez Ministerstwo ds. Imigracji, w zeszłym tygodniu wpłynęły tylko 43 wnioski azylowe, i był to 7 z kolei tydzień gdy liczba ta utrzymuje się poniżej 100.

Podczas gdy w 2015 roku w Danii przyjęto 21,000 podań, to w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2015 roku było to tylko 4,700.

Spadek emigracji w Danii

„Śledzimy uważnie liczbę przybywających osób i uważamy, że jest to właściwy moment na znaczną redukcję liczby przygotowanych miejsc,” powiedziała dyrektor DIS Tanja Franck w oświadczeniu prasowym.

Z pośród 2,000 miejsc pozostawionych w gotowości na przyjęcie uchodźców, 1,000 będzie miejscami w miasteczku namiotowym, które będzie można uruchomić w ciągu kilku dni.

„Doświadczenie pokazuje, że sytuacja dotycząca liczby uchodźców może szybko się zmieniać, dlatego będziemy trzymać przygotowane miejsca na wypadek zajścia jakiś zmian,” powiedziała Franck.

„W ten sposób, będziemy lepiej przygotowani na przyszłe wzrosty ilości potrzebnych miejsc niż byliśmy 2 lata temu,” dodała.

Dania w wrześniu 2015 przeżyła znaczny wzrost liczby przybywających uchodźców, w ciągu 24 godzin przybyło wtedy około 400 osób. Najwyższe wskaźniki w całej duńskiej historii zarejestrowano chwilę później w październiku.

Liczba uchodźców w Danii osiągnęła rekordowe minimum

W styczniu Dania wprowadziła nowe prawo imigracyjnej, które miało uczynić kraj mniej atrakcyjnym dla uchodźców. Prawo te między innymi zawierają osławioną ‘ustawę o kosztownościach’, która pozwala władzom konfiskować wartościowe rzeczy przybywającym imigrantom. Pomimo tego, że prawo obowiązuje od lutego, pierwsze jego użycie nastąpiło dopiero w końcu czerwca.

Dania ze swoją populacja 5,6 miliona osób i 21,000 złożonych w 2015 roku podań o azyl znalazła się w czołówce państwo europejskich przyjmujących imigrantów, oczywiście w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Daleko jej jednak do sąsiedniej Szwecji gdzie w tym samym roku złożono 163,000 podań.   

Wesprzyj Nas   

- Reklama-
- Reklama-

Więcej artykułów

- Reklama-

Ostatnio dodane

Wyjątkowy „drapak” zaprojektowany przez pierwszą kocią psycholożkę

Każdy właściciel kota wie, jak wymagające są to zwierzęta. Kot potrafi stworzyć silny związek ze swoim posiadaczem ale bywa wybredny: nie wszystko...

Sztokholm: 1,5-letni chłopiec zagrożony nożem przez dzieci

Policja w Sztokholmie poszukuje dzieci, które groziły nożem 1,5-letniego chłopca. Zgłoszenie nadeszło dziś o godzinie 16:59. Ojciec chłopca...

Najwyższy drewniany budynek mieszkalny

Ekologiczne rozwiązania w aranżowaniu wnętrz stają się w Szwecji normą. Co więcej, powstają całe budynki których projekt w 100 proc. opiera się...

Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na alkohol oskarża duńską aplikację mobilną o łamanie surowych przepisów krajowych dotyczących sprzedaży i reklamy napojów wysokoprocentowych.

Coraz więcej imigrantów zasila populację Szwecji

Urząd statystyczny Statistics Sweden podaje, że w 2019 roku populacja Szwecji wzrosła o prawie 100 tysięcy. Oszacowano, że 73 proc. z tej...
%d bloggers like this: