fbpx

Duńskie służby imigracyjne zamykają ośrodki dla uchodźców

DIS (Udlændingestyrelsen – Duńska Służba Imigracyjna) zapowiedziała zaprzestanie umieszczania uchodźców w miasteczku namiotowym.

Obóz namiotowy dla uchodźców który został wzniesiony w listopadzie 2015 roku, gdy Dania zmagała się z napływem dużej liczby imigrantów, będzie stopniowo opuszczany do końca miesiąca.

Agencja DIS planuje całkowicie zamknąć ośrodki dla 4,800 uchodźców, łącznie z obozem namiotowym obsługiwanym przez Beredskabsstyrelsen (Duńska Agencja Zarządzania Kryzysowego).

DIS podało, że 2,800 miejsc pobytu zostanie zlikwidowanych na stałe, a 2,000 będzie dostępne gdyby zaszła taka potrzeba z powodu wzrostu liczby przybywających uchodźców.  

Obóz namiotowy zostaje zamknięty gdyż duńskie starania o zmniejszenie liczby przybywających uchodźców przyniosły spodziewane rezultaty. Według danych przedstawionych w poniedziałek przez Ministerstwo ds. Imigracji, w zeszłym tygodniu wpłynęły tylko 43 wnioski azylowe, i był to 7 z kolei tydzień gdy liczba ta utrzymuje się poniżej 100.

Podczas gdy w 2015 roku w Danii przyjęto 21,000 podań, to w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2015 roku było to tylko 4,700.

Spadek emigracji w Danii

„Śledzimy uważnie liczbę przybywających osób i uważamy, że jest to właściwy moment na znaczną redukcję liczby przygotowanych miejsc,” powiedziała dyrektor DIS Tanja Franck w oświadczeniu prasowym.

Z pośród 2,000 miejsc pozostawionych w gotowości na przyjęcie uchodźców, 1,000 będzie miejscami w miasteczku namiotowym, które będzie można uruchomić w ciągu kilku dni.

„Doświadczenie pokazuje, że sytuacja dotycząca liczby uchodźców może szybko się zmieniać, dlatego będziemy trzymać przygotowane miejsca na wypadek zajścia jakiś zmian,” powiedziała Franck.

„W ten sposób, będziemy lepiej przygotowani na przyszłe wzrosty ilości potrzebnych miejsc niż byliśmy 2 lata temu,” dodała.

Dania w wrześniu 2015 przeżyła znaczny wzrost liczby przybywających uchodźców, w ciągu 24 godzin przybyło wtedy około 400 osób. Najwyższe wskaźniki w całej duńskiej historii zarejestrowano chwilę później w październiku.

Liczba uchodźców w Danii osiągnęła rekordowe minimum

W styczniu Dania wprowadziła nowe prawo imigracyjnej, które miało uczynić kraj mniej atrakcyjnym dla uchodźców. Prawo te między innymi zawierają osławioną ‘ustawę o kosztownościach’, która pozwala władzom konfiskować wartościowe rzeczy przybywającym imigrantom. Pomimo tego, że prawo obowiązuje od lutego, pierwsze jego użycie nastąpiło dopiero w końcu czerwca.

Dania ze swoją populacja 5,6 miliona osób i 21,000 złożonych w 2015 roku podań o azyl znalazła się w czołówce państwo europejskich przyjmujących imigrantów, oczywiście w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Daleko jej jednak do sąsiedniej Szwecji gdzie w tym samym roku złożono 163,000 podań.   

Wesprzyj Nas   

Strona główna Wiadomości Dania Duńskie służby imigracyjne zamykają ośrodki dla uchodźców

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.