Politycy z jutlandzkiego miasta Randers rozważają długoterminowe plany, drastycznego obniżenia ilości palaczy, w przeciągu następnej dekady.

Jeśli propozycje w mieście Randers zostaną zrealizowane, palenie zostanie zakazane we wszystkich budynkach publicznych, parkach i placach zabaw.
Władze Randers przyjęły niedawno nową strategię zdrowotną, zakładającą zmniejszenie liczby palaczy, wśród mieszkańców, do 5 procent. Aby to osiągnąć planowane jest rozszerzanie zakazów palenia oraz liczne programy zachęcające mieszkańców do porzucenia tego nałogu.

„Na przykład w miejskich parkach zostaną ustawione znaki namawiające ludzi do niepalenia. Jednak nie będzie za to żadnych kar. Będą to tylko takie zachęty,” powiedziała Lene Jensen, szefowa departamentu zdrowia, w wywiadzie udzielonym lokalnej gazecie Randers Amtsavis.

Plany zawierają także punkt całkowicie zakazujący palenia urzędnikom w godzinach pracy.

Anty-papierosowe prawo zostało dobrze przyjęte w pierwszym czytaniu, a głosowanie nad przyjęciem projektu spodziewane jest jeszcze w tym tygodniu.
Opinia społeczna wydaję się jednak być przeciwna tak daleko idącym planom. Około 70 procent czytelników duńskiej gazety BT uważa, że zakaz palenia na zewnątrz jest przesadą, a 68 procent ma nadzieję, że przepisy te nie zostaną skopiowane w innych duńskich miastach.