fbpx

Duńskie miasto przygotowuje się do wprowadzenia zakazu palenia na zewnątrz

Politycy z jutlandzkiego miasta Randers rozważają długoterminowe plany, drastycznego obniżenia ilości palaczy, w przeciągu następnej dekady.

Jeśli propozycje w mieście Randers zostaną zrealizowane, palenie zostanie zakazane we wszystkich budynkach publicznych, parkach i placach zabaw.
Władze Randers przyjęły niedawno nową strategię zdrowotną, zakładającą zmniejszenie liczby palaczy, wśród mieszkańców, do 5 procent. Aby to osiągnąć planowane jest rozszerzanie zakazów palenia oraz liczne programy zachęcające mieszkańców do porzucenia tego nałogu.

“Na przykład w miejskich parkach zostaną ustawione znaki namawiające ludzi do niepalenia. Jednak nie będzie za to żadnych kar. Będą to tylko takie zachęty,” powiedziała Lene Jensen, szefowa departamentu zdrowia, w wywiadzie udzielonym lokalnej gazecie Randers Amtsavis.

Plany zawierają także punkt całkowicie zakazujący palenia urzędnikom w godzinach pracy.

Anty-papierosowe prawo zostało dobrze przyjęte w pierwszym czytaniu, a głosowanie nad przyjęciem projektu spodziewane jest jeszcze w tym tygodniu.
Opinia społeczna wydaję się jednak być przeciwna tak daleko idącym planom. Około 70 procent czytelników duńskiej gazety BT uważa, że zakaz palenia na zewnątrz jest przesadą, a 68 procent ma nadzieję, że przepisy te nie zostaną skopiowane w innych duńskich miastach.

Strona główna Wiadomości Dania Duńskie miasto przygotowuje się do wprowadzenia zakazu palenia na zewnątrz

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.