Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara Al-Assada są już ponoć „bezpieczne”.

Agencja migracyjna przejrzy dokumenty pobytowe około 900 azylantów pochodzących z Damaszku. Rząd jest zdania, że sytuacja w Damaszku zdążyła się ustabilizować: miasto nie jest już ponoć objęte konfliktami na tle politycznym i wyznaniowym, a to powoduje, że uchodźcy nie są objęci tymczasowym statusem ochronnym (ang. TPS: Temporary Protected Status).

Mattias Tesfaye, minister ds. imigracji i integracji społecznej, podkreśla, że wszyscy uchodźcy niejako zmuszeni do powrotu na ojczyznę otrzymają pieniądze na podróż.

„W ubiegłym roku do Syrii powróciło niemal 100 tys. uchodźców z Danii i okolicznych obszarów. Myślę, że rozwiązanie jest fair: Europejczycy również mogliby wracać na Stary Kontynent w chwili, gdy nic im już tu nie zagraża”, powiedział Tesfaye.

Słowa ministra odbiły się głośnym echem wśród organizacji działających na rzecz praw człowieka. Uznano, że wypowiedzi Tesfaye’a są zwodnicze, a nawet błędne; w żadnej prowincji Syrii nie jest obecnie w stu procentach bezpiecznie.

Podobnie sami Syryjczycy: są zdania, że każdy, kto będzie zmuszony wrócić do tego kraju, jest zagrożony. Co więcej, rząd Danii daje negatywny przykład innym krajom unijnym, które również mogą zacząć pozbywać się uchodźców z państw arabskich.

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców wyraźnie zaznacza, że konflikt syryjski jest długotrwały i nie ma szans, by w najbliższym czasie został zażegnany lub chociażby częściowo rozwiązany. Oznacza to, że słowa Tesfaye’a niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Elisabeth Arnsdorf Haslund, rzeczniczka UNHCR, wzywa do dalszej troski o azylantów:

„O ile sytuacja w Syrii nie ulegnie znaczącej poprawie, apelujemy, by państwa UE – w tym Dania – nadal zapewniały ochronę uchodźcom syryjskim.”

Po raz pierwszy o rzekomej poprawie sytuacji w Damaszku rząd duński wspomniał w 2019 roku. W grudniu ubiegłego roku Dania stała się pierwszym krajem, który odmówił azylu osobie ubiegającej się o niego. Pochodziła ona z Syrii.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe światło na sprawę zatonięcia promu MF Estonia, stanęli przed sądem....

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...