Duńska policja wprowadza do służby pojazdy z rentgenowskimi skanerami

Duńskie służby celne pokazały pojazd wyposażony w urządzenie rentgenowskie pozwalające na prześwietlanie przemytników w celu wykrycia przenoszonych narkotyków.

Tak wyposażony pojazd, pierwszy na świecie, będzie krążył po Danii i sprawdzał osoby podejrzewane o przemyt narkotyków.

„Przemytnicy są coraz bardziej kreatywni, musimy więc mieć pewność, że za nimi nadążamy,” wyjaśnił w oświadczeniu prasowym Preben Bucholtz, wiceprezes Duńskiej Służby Podatkowej.

„Nowy skaner jest ważnym narzędziem, które to celnicy będą wykorzystywać w swojej codziennej walce z napływem narkotyków do kraju.”

Bucholtz powiedział, że jedną z zalet systemu jest szybkość z jaką podejrzenia o przemyt mogą zostać potwierdzone lub oddalone, minimalizuje to zatem uciążliwości dla osób podróżujących.

Osoby podejrzewane o przenoszenie narkotyków stają na specjalnej platformie w samochodzie i zostają prześwietlone w pełnym ubraniu.

Wykwalifikowany operator urządzenia, przegląda dwa zdjęcia, jedno całego ciała, a drugie tylko tułowia. Jeśli skan wykaże jakieś podejrzane przedmioty, osoba taka zostanie przekazana policji do dokładnej kontroli.

Nowojorska policja była krytykowana za używanie wojskowych skanerów rentgenowskich pozwalających przyglądać się temu co znajduje się za ścianą. Duńskie służby celne są pierwszymi na świecie, które postanowiły używać skanerów na ulicach.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...